post image

Zimowy sport ekstremalny dla każdego!

Lada dzień dni staną się chłodniejsze, a woda w zbiornikach wodnych osiągnie niską temperaturę. Są to idealne warunki na morsowanie, czyli kąpiele w lodowatej wodzie. Chociaż część ludzi uznaje morsowanie za czyste szaleństwo, inne osoby patrzą na morsów z podziwem. Wydawać by się mogło, że kąpiel w zimnej wodzie wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym dla naszego organizmu. Jak jest naprawdę?


Morsowanie polega na to krótkotrwałym zanurzaniu ciała w lodowatej wodzie jeziora, morza lub innego zbiornika wodnego. Uczestnicy kąpieli ubrani są w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, które mają chronić organizm przed zbędną utratą ciepła. Pobyt w samej wodzie musi zostać poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Zaleca się wykonanie krótkiej rozgrzewki np: bieg truchtem, rozciąganie, pajacyki czy wyskoki.


Należy pamiętać, aby długość morsowania zwiększać stopniowo. Początkujący mors powinien przebywać w wodzie nie dłużej niż 5 minut. Samo wejście powinno być dynamiczne. Najlepiej, jeśli woda sięga do pach, a ręce trzymane są nad głową. Należy pamiętać, że zbyt długie przebywanie w wodzie może doprowadzić do hipotermii lub odmrożenia.


Zgarnij nagrody w konkursie!


Główną zaletą morsowania jest zwiększenie odporności organizmu. Warto mieć świadomość, że zahartowanie organizmu poprzez kąpiele w lodowatej wodzie pozwoli osiągać lepsze wyniki w biegach w niskich temperaturach czy ekstremalnych warunkach (np. biegi OCR). Ponadto morsowanie pomaga w walce z cellulitem i zbija nagromadzoną tkankę tłuszczową. Dzięki regularnym kąpielom poprawia się krążenie oraz ukrwienie skóry. Morsowanie zalecane jest osobom, które narzekają na wieczne poczucie wychłodzenia.


Warto zauważyć, że morsując, można stracić zbędne kilogramy. Zwężeniu ulegają naczyń krwionośnych, przez co uruchamiane procesy obronne i następuje przyspieszona przemiana materii. Po wyjściu z lodowatej wody, naczynia ponownie się rozszerzają, a organizm, żeby zapobiec wychłodzeniu, musi uruchomić procesy grzewcze. To doprowadza do szybszego metabolizmu i ułatwia utratę kilogramów.


Morsowanie jest również dobrą alternatywą dla rehabilitacji przy drobnych urazach czy kontuzjach. Morsowanie pomaga pozbyć się bólu stawów, zwiększa ich ruchomość i pozytywnie wpływa na ich regenerację.