Żeglarstwo: to Cię zainteresuje

06 sie 2021
post image

Żeglarstwo to sportowa dyscyplina, która może fascynować na wiele sposobów. Zmagania żeglarzy z naturą. Fantastyczna wodna scenografia, potrafiąca zmieniać się w mgnieniu oka. Nowoczesne łodzie i inne pływające sprzęty, na których rywalizują sportowcy. Aby oglądanie żeglarskich zawodów podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 przyniosło Ci jak najwięcej radości oraz satysfakcji, przygotowaliśmy krótki, ale treściwy olimpijski poradnik po tej dyscyplinie sportu.


Najlepsi żeglarze olimpijscy w Tokio 2020

Nasz tekst zacznijmy od wskazania Ci, kto w gronie sportowców w Tokio 2020 będzie uważamy za faworytów. I to właśnie na nich warto będzie zwrócić szczególną uwagę. Na ostatnich igrzyskach reprezentanci Wielkiej Brytanii oraz Australii byli najbardziej dominującymi narodami. Po złoto sięgały także takie kraje jak Nowa Zelandia, Holandia i Brazylia.

To właśnie przedstawicielki Wielkiej Brytanni, czyli Hannah Mills z Team GB zdobyła srebro w 470 z Saskia Clark w Londynie 2012> W Rio, cztery lata później wynik był jeszcze lepszy - złoto.

Podczas Tokyo 2020 Mills będzie chciała zostać pierwszą kobietą, która sięgnęła po dwa złote medale olimpijskie w żeglarstwie. To osiągnięcie będzie starała się zrealizować ze swoją nową sportową partnerką, Eilidh McIntyre. Ciekawostka: ojciec Eildh, Mike, wywalczył złoto Star w Seulu 1988 roku. Czy więc w tym wypadku sprawdzi się przekonanie, że historia lubi się powtarzać?

Zwróć też uwagę na holenderską gwiazdę windsurfingu, Doriana van Rijsselberghe. Podczas zmagań w Tokio to właśnie on będzie ubiegać się o zdobycie hat-tricka tytułów RS:X w Tokio. 32-latek dominował w Rio, wygrywając siedem z pierwszych 11 biegów. Ten wyczyn pozwolił mu obronić tytuł złotego mistrza olimpijskiego, wywalczony cztery lata temu w Londynie 2012. Van Rijsselberghe zdobył swój drugi tytuł mistrza świata w 2018 roku.

Kto jeszcze ma szansę zaistnieć w nagłówkach prasowych sportowych serwisów? Z pewnością sześciokrotny olimpijczyk Santiago Lange i Cecilia Carranza. To oni w Tokio bronić będą korony Nacra 17. Santiago jest zaprzeczeniem powszechnego wyobrażenia, że kariera sportowa trwa do trzydziestki. Oto bowiem ten 59-letni Argentyńczyk zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata w 1985 roku i wziął udział w swoich pierwszych igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Kibicować Lange warto jeszcze z jednego powodu. Ten brązowy medalista w kategorii Tornado z Aten 2004 i Pekinu 2008 został zdiagnozowany na raka w 2014 roku. W ramach leczenia, musiał usunąć część płuca. Na szczęście, Lange całkowicie wyzdrowiał, a on i Carranza zdobyli popularny złoty medal na Rio 2016.


Format olimpijskich zawodów żeglarskich w Tokio 2020

Dobrze – już wiesz, jakie nazwiska powinny przykuć Twą uwagę. Czas teraz, aby zaznajomić się z konkurencjami, w jakich przedstawione przez nas gwiazdy żeglarstwa będą rywalizować. Oto 10 klas żeglarskich zgłoszonych na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020:

  • RS:X kobiet i mężczyzn - solo windsurfer
  • 470 damski i męski - ponton dwuosobowy
  • Laser męski - lekki ponton solo
  • Laser Radial damski - ponton solo (mniejszy statek niż laser)
  • Finn, mężczyźni – ponton solo wagi ciężkiej
  • 49er męski - wyczynowa dwuosobowa łódź skiff
  • 49erFX damski - dwuosobowa łódź typu skiff o wysokich osiągach
  • Mieszany Nacra 17 - dwuosobowy katamaran foliujący


Każda impreza na Igrzyskach rozpoczyna się 10 lub 12 biegami rozgrywanymi w ciągu czterech lub pięciu dni wyścigowych. Zwycięzca biegu zdobywa jeden punkt, drugie miejsce dwa i tak dalej. Pierwsza dziesiątka – z najniższymi wynikami – przechodzi do wyścigu o medale, który daje podwójną liczbę punktów i nie może zostać usunięty z ogólnej sumy. O miejscach decydują najniższe wyniki sumaryczne po wyścigu medalowym.


Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!


Żeglarstwo na Igrzyskach Olimpijskich

Kolejną ważną informacją, która pozwoli Ci zaplanować śledzenie żeglarskiej rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich w Tokio – jest informacja o harmonogramie zawodów. A zatem: olimpijskie regaty żeglarskie odbywają się od 25 lipca do 4 sierpnia, obejmując dni regatowe i dni odpoczynku dla każdej klasy.

RS:X mężczyzn i kobiet, 49er mężczyzn, 49erFX kobiet, Mixed Nacra 17 – 12 biegów w ciągu czterech dni plus wyścig o medale

Bieg 470 mężczyzn i kobiet, Laser męski, Laser Radial kobiet, Finn mężczyzn - 10 biegów w ciągu 5 dni plus wyścig medalowy.


Areny żeglarstwa olimpijskiego w Tokio 2020

I już na sam koniec, po tym, jak przedstawiliśmy żeglarskich mistrzów, gdy wyjaśniliśmy zasady ich rywalizacji, a także zaprezentowaliśmy harmonogram walki o olimpijskie złoto – kilka słów o tym, gdzie dokładnie toczyć się będzie rywalizacja o medale. Żeglarskie konkurencje rozgrywać się będą w porcie jachtowym Enoshima w mieście Fujisawa w prefekturze Kanagawa, nieco ponad 50 km na południowy wschód od Tokio.

Obiekt został zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 1964 roku i jako pierwszy w Japonii port, w którym można organizować zawody sportów wodnych. Może on pomieścić 3600 widzów.


Aby dowiedzieć się więcej o żeglarstwie, zachęcamy Was do obejrzenia naszego wywiadu z olimpijskim mistrzem - Mateuszem Kusznierewiczem. Film powstał jako część naszej akcji #TrenujZMistrzami.

Może Cię zainteresuje

03 sie 2021
Te sportowe akcesoria warto mieć w domu!
Dzieci29 lip 2021
Piramida aktywności fizycznej: czy na pewno wiesz, jak ułożyć ją dla swojego dziecka?