post image

Zamknięcie siłowni nie dla każdego! Kto może korzystać z siłowni i klubów fitness?

Sobota 17 października była ostatnim dniem, kiedy Polacy mieli możliwość trenowania na siłowni. Z powodu gwałtownie wzrastającej liczby zarażeń koronawirusem, rząd zadecydował o zawieszeniu działalności siłowni, basenów, aquaparków i klubów fitness. Okazuje się, że zakaz ten nie obowiązuje wszystkich. Kto w takim razie może korzystać z klubów fitness i siłowni?


Ministerstwo kultury dziedzictwa narodowego i sportu poinformowało, że na siłowniach, basenach i w klubach fitness mogą trenować:

  • osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
  • studenci i uczniowie, którzy korzystają z obiektu w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Otwarte pozostaną baseny, siłownie i kluby fitness, które wykonują działalność leczniczą, przeznaczoną dla pacjentów. Nakaz zamknięcia ominie także kluby taneczne i szkoły tańca.

 

Rozporządzenie jest niejasne i podjęto wiele prób interpretacji przepisu. Sportowców w błąd wprowadza informacja zamieszczona na rządowej stronie internetowej, wskazująca, że w zakazie chodzi wyłącznie o obiekty przeznaczone do sportu wyczynowego. Ciężko jest również udowodnić na ile zawodowo, wyczynowo czy profesjonalnie osoba zajmuje się uprawianiem sportu.


Aktywność podczas COVID-19. O czym należy pamiętać?


Pojawia się również kwestia osób postronnych czy widzów. O ile siłownia przeznaczona jest dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa, o tyle nie ma żadnego zakazu, który mówiłby, że amator sportu nie może w tym samym czasie co zawodowiec korzystać z urządzeń sportowych. Według licznych opinii klub przeznaczony dla osób uprawiających sport wyczynowo, jednak nieograniczający się jedynie do zawodowców, może pozostać otwarty.


W rozporządzeniu zadecydowano o ograniczeniu liczby uczestników, mogących brać udział w zajęciach, wydarzeniach sportowych czy współzawodnictwie sportowym. Nie licząc obsługi wydarzenia, jednocześnie może wziąć udział nie więcej niż 250 uczestników. Ograniczenie to nie dotyczy jednak pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych, a także infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych.