post image

Zakwasy – jak radzić sobie z bólem mięśni po treningu?

Zapewne każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył bólu mięśni w ciągu 24 godzin po intensywnym treningu. Jest to naturalna reakcja organizmu na wysiłek fizyczny. Zakwasy oprócz specyficznego bólu mięśni objawiają się ich sztywnością i nadwrażliwością na dotyk. Jak radzić sobie z tą uporczywą dolegliwością, mogącą trwać nawet do kilku dni?


Czym są zakwasy i jak powstają?

Zakwasy to tzw. zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Panuje powszechne przekonanie, że zakwasy są wynikiem odkładania się kwasu mlekowego w mięśniach. Jest to jednak błędna teoria, ponieważ już 1-2 godziny po treningu kwas mlekowy zostaje wydalony z mięśni. W ciągu pierwszych dwóch godzin po aktywności fizycznej kwas mlekowy, w postaci mleczanu, trafia do wątroby i tam jest przekształcany w glukozę. Z glukozy powstaje ATP, czyli energia. Uważa się, że przyczyną bólu jest mikrouszkodzenie mięśnia, który napinany jest wielokrotnie podczas ćwiczeń. Rozrywane zostają połączenia pomiędzy aktyną a miozyną i dochodzi do przerwania błon otaczających włókna mięśniowe.


Odkryj zajęcia sportowe w Twojej okolicy


Jak uniknąć zakwasów?

Przede wszystkim pamiętajmy o prawidłowo przeprowadzonym treningu. Wysiłek powinien być zwiększany stopniowo. Każdy trening powinien być również poprzedzony rozgrzewką, wprawiającą nasze mięśnie w ruch. Dzięki rozgrzewce mięśnie i ścięgna staną się bardziej elastyczne. Pamiętajmy, aby rozciągnąć każdą część ciała w takich samym stopniu.


Jak sobie radzić z zakwasami?

Jeśli jednak nie udało nam się uniknąć powstania zakwasów, należy wykonać czynności mogące zmniejszyć ból. Dobrym sposobem na zmniejszenie obrzęku jest gorąca kąpiel. Woda ma działanie relaksujące i pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Bezpośrednio po treningu warto wziąć prysznic, puszczając na przemian zimny i ciepły strumień wody. Masaż mięśni doprowadzi do lepszej i szybszej regeneracji mięśni. Podobny efekt można uzyskać dzięki wizycie w saunie. Zaleca się również wykonywanie lekkich ćwiczeń. Na początku zakwasy będą źródłem bólu, jednak dzięki ćwiczeniom mięśnie szybciej się zregenerują i przyzwyczają do wysiłku. Najlepszym sposobem na rozruszanie mięśni jest pływanie