Zaczynasz przygodę z bieganiem? Poznaj kilka wskazówek

31 lip 2021
post image

Rozpoczynasz przygodę z bieganiem? Chcesz popracować nad swoją kondycją? Bieganie niesie za sobą wiele właściwości prozdrowotnych. Zanim jednak podejdziesz do tego bardzo poważnie, zapoznaj się z kilkoma poradami, dzięki którym Twoje bieganie stanie się bardziej efektywne i sprawi Ci większą przyjemność! 

1.Maszeruj, gdy nie masz sił biec

Jako początkujący biegacz powinieneś zaplanować swój trening w taki sposób, by być ciągle w ruchu. Nie zatrzymuj się, gdy brakuje Ci sił by biec, zacznij maszerować. W momencie odzyskania energii znowu wróć do biegu. Wbrew pozorom, w taki sposób szybciej odzyskasz siły, niż jak się po prostu zatrzymasz. Z treningu na trening staraj się skracać odcinki marszu. W taki sposób przygotujesz się do jednostajnego tempa podczas treningu. 

Jeden krok podczas biegu angażuje około 200 mięśni!

2.Pamiętaj o regeneracji

Prawdopodobnie jesteś już po swoim pierwszym biegu i nie możesz doczekać się następnego. Czujesz jak podskoczyły endorfiny i chcesz to powtórzyć nazajutrz! Dobrym rozwiązaniem jest jednak zrobienie sobie chociaż dnia przerwy pomiędzy treningiem. Twoje ciało i mięśnie potrzebują regeneracji po odbytym treningu, zwłaszcza, że Twój organizm zmierzył się z nowym wysiłkiem. Dzięki temu ograniczysz powstanie kontuzji oraz szybciej osiągniesz lepsze wyniki!

3.Biegaj w umiarkowanym tempie

Twoje ciało musi stopniowo przyzwyczajać się do nowego wysiłku. Wiele osób na początku swojej przygody z bieganiem stawia swoje kroki “zbyt szybko”. Doprowadza to do frustracji, szybkiego zmęczenia, powstawania urazów. Nie sugeruj się osobami, które biegną przed Tobą, prawdopodobnie biegają od dawna. Dobierz tempo odpowiednie do swoich możliwości, z początku będzie to prawdopodobnie takie, podczas którego np. mógłbyś prowadzić swobodną rozmowę. 

4.Nie zapominaj o rozgrzewce i rozciąganiu

To kolejny bardzo ważny etap podczas treningu biegowego, minimalizuje bowiem powstanie kontuzji. Wiele osób pomija te 2 etapy, skupiając się jedynie na treningu głównym, czyli na samym biegu. Takie podejście często prowadzi do powstawania bólu, kontuzji, przeciążenia. Poświęć chociaż 5 minut na rozgrzewkę i tyle samo na rozciąganie, gdy zakończysz swój trening. Pomoże Ci to w przygotowaniu ciała do biegu jak i uspokojenia go, po wymagającym treningu.  

5.Bądź konsekwentny

Pierwszy trening biegowy jest często ciężki, kolejnych kilka również, ponieważ nie mamy wyrobionych jeszcze nawyków ruchowych oraz doskwierają nam problemy kondycyjne. Uwierz, że każdy przez to przechodził. Nie daj się pokonać jednak kryzysom motywacyjnym! Głowa do góry :) Zobaczysz, że już nawet po 5 regularnych treningach będziesz biegał zdecydowanie szybciej, będzie Ci lżej oraz odczujesz taką przyjemność, że ciężko będzie Ci przestać. Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!

Może Cię zainteresuje

bieganie15 wrz 2020
Jak wybiegać swój sześciopak?
bieganie21 sie 2020
Aplikacje do biegania – którą wybrać?