post image

Wiatr we włosach, czyli o kite i windsurfingu

Chciałbyś rozpocząć przygodę ze sportami wodnymi, ale nie wiesz, jaką dyscyplinę wybrać?

W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy zestawić ze sobą kitesurfing oraz windsurfing, czyli dominujące dyscypliny sportowe na Półwyspie Helskim i nie tylko. 


Poniżej kilka porad i ciekawostek, które mogą przyczynić się do wyboru odpowiedniej deski.

Windsurfing, czyli pływanie na desce z przymocowanym elastycznie pędnikiem żaglowym

Prawdopodobnie więcej czasu zajmie Ci nauka na windsurfingu. Na desce staniesz znacznie szybciej niż w przypadku kitesurfingu, jednak sama nauka doskonalenia pływania trwa dłużej. Trzymanie i kontrola żagla będzie od Ciebie wymagać wkładu dużej siły i wypracowanej wytrzymałości. 

Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie kursu z instruktorem, gdyż dzięki niemu będziesz przygotowany na trudne i “niecodzienne” sytuacje, dodatkowo wytłumaczy Ci jak prawidłowo pływać, pokaże jak ustawiać się do wiatru z żaglem, nauczy zwrotów i przede wszystkim powie jak czytać wiatr. Dzięki wskazówkom przekazanym przez specjalistów znacznie szybciej postawisz swoje pierwsze kroki. 

Windsurfing jest sportem bardzo wymagającym fizycznie. Musisz mieć silne ręce, przedramiona, plecy oraz nogi. Podczas pływania na windsurfingu, pracuje w zasadzie całe ciało. 


Poznaj ofertę szkółek windsurfingu


Kitesurfing, czyli jazda (ślizg) po wodzie na desce wyposażonej w latawiec

W przypadku kitesurfingu pomoc instruktora jest również niezbędna. Nie praktykuj samodzielnej nauki, może być to niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i innych osób, które w danym momencie będą na wodzie, a nawet poza! Na pierwszych lekcjach poznasz kwestie bezpieczeństwa, nauczysz się startu oraz sterowania latawcem, po czym przejdziesz do bodydrag’ów, czyli ślizgów bez deski na wodzie. Jeżeli opanujesz wszystkie z wymienionych elementów, będziesz gotowy do tego, by założyć deskę i zmierzyć się z wiatrem.


Poznaj ofertę szkółek kitesurfingu


Przy wyborze warto pamiętać również o pozostałych kwestiach, kiedy już zdecydujemy się zaopatrzyć w swój pierwszy sprzęt, jak przechowywanie czy koszta.


Przechowywanie

Nie ma żadnych wątpliwości, że sprzęt do windsurfingu zajmie znacznie więcej miejsca. Jest również cięższy niż sprzęt do kitesurfingu. 


Koszta

Wydatki związane z zakupem windsurfingu i kitesurfingu są raczej bardzo do siebie zbliżone. Jeżeli kupujemy nowy sprzęt, powinniśmy liczyć się z wydatkiem od 4 do 10 tys. Oczywiście wszystko zależy od klasy sprzętu. Możemy kupić zarówno tańszy, jak i droższy. Możemy pokusić się o zakup używanego sprzętu, jednak możemy nie dowiedzieć się, czy sprzęt był “katowany”. Warto wtedy przy zakupie skorzystać z pomocy osoby, która się na tym zna lub kupić sprzęt z polecenia. 


Gdzie pływać w Polsce?

Zdecydowanie najbardziej popularnym miejscem zarówno do pływania na wind i kitesurfingu w Polsce jest Półwysep Helski i cała jego linia brzegowa. Jest tu płytko, wieją dobre wiatry, nie występują duże fale. 

Kolejnym dobrym miejscem jest Zatoka Pucka. Panują tam zmienne warunki wiatrowe i występuje duża różnorodność akwenu.