post image

Trening mózgu - wejdź na wyższy level

Trening mózgu jest równie ważny, jak trening mięśni. Dlaczego tak jest? Pamięć zachowuje się podobnie jak nasze mięśnie, kiedy jej nie ćwiczymy - słabnie, staje się nieposłuszna, nie może pozwolić sobie na większy wysiłek, szybciej się męczy. Jednak jest na to rozwiązanie - systematyczny trening, który podtrzyma mózg w świetnej kondycji. Systematyczne treningi pozwalają poprawić takie funkcje jak pamięć, zdolność liczenia w pamięci, koncentrację. Dodatkowo dzięki regularnym treningom mentalnym zachowasz bystrość umysłu, co może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia demencji czy Alzheimera. 


Co możemy robić, aby trenować nasz mózg


1.Zacznij robić nowe rzeczy, co zmusi Twój umysł do wzmożonej pracy. Zacznij podróżować, spróbuj gry na instrumencie, jeżeli nigdy tego nie robiłeś. Każdego dnia stawiaj sobie małe wyzwania. Nowe aktywności zmuszą mózg do wysiłku, co będzie doskonałym treningiem. 

2.Ucz się języków obcych. Zostało udowodnione naukowo, że dzięki nauce języków obcych, już po kilku tygodniach zmienia się struktura mózgu i powstają nowe połączenia nerwowe. Wpłynie to pozytywnie na poprawę Twojej koncentracji oraz efektywności mózgu.

3.Nie ograniczaj się do jednej dyscypliny sportowej, próbuj nowych. Nieznane dotąd ruchy świetnie wpływają na obszar mózgu odpowiedzialny za naszą koordynację i kontrolę ciała. To nie wszystko! Dzięki regularnemu uprawianiu sportu zwiększamy przepływ krwi w obszarach odpowiedzialnych za naukę i pamięć. 

4.Prowadź aktywne życie towarzyskie. Kontakty z ludźmi pomagają w odstresowaniu się i wyzbyciu się złych emocji. Dzięki temu hamujemy wydzielanie się kortyzolu, spowalniając proces starzenia się mózgu. 

5.Utrudniaj życie dla swojego mózgu. Poświęcaj każdego dnia odrobinę czasu na rozwiązywanie zagadek logicznych, krzyżówek lub łamigłówek. Takie proste ćwiczenia wykonywane każdego dnia to znakomita gimnastyka dla Twojego mózgu. 

Jaki czynnik jest bardzo istotny?

Koncentracja! W zapamiętywaniu najważniejszych informacji najczęściej przeszkadza nam rozproszona uwaga. Wszystko przez to, że wiele rzeczy próbujemy robić jednocześnie. Zapamiętywanie wymaga spokoju i skupienia. Najlepszym sposobem jest zaplanowanie sobie codziennych czynności i nierozpraszanie się przez czynniki zewnętrzne. Ustal, w jakich godzinach zaglądasz do służbowej poczty, zaplanuj sobie krótkie przerwy w pracy. Kiedy czytasz książkę, wyłącz telewizor. To tylko proste przykłady pokazujące, co przyczynia się do tego, że jesteśmy rozproszeni. 


Porady żywieniowe

  • jedz ciemne, razowe pieczywo i pełnoziarniste produkty,
  • dołącz do diety duże ilości warzyw i owoców,
  • dostarczaj tłuszczów rybnych i roślinnych,
  • pij dużo wody.


Pamiętaj, aby spędzać również dużo czasu na świeżym powietrzu. Spożywanie zdrowego jedzenia nie wystarcza, gdy nie dostarczysz odpowiedniej ilości tlenu do swojego mózgu. Niedotlenienie powoduje wymieranie szarych komórek, które się nie odradzają.


Czy wiedziałeś, że…

Alkohol należy do związków chemicznych, które powodują obniżenie poziomu inteligencji, a kawa osłabia koncentrację?