post image

Taniec wpływa na… No właśnie, na co ma wpływ?

Taniec, jako forma ekspresji, znany jest ludzkości od dawna. Już w czasach prehistorycznych na malowidłach ściennych przedstawiano figury taneczne związane m.in. z obrzędami. Taniec był również częścią rytuałów takich jak wywoływanie deszczu podczas suszy. Wojownicy tańczyli w celu dodania sobie odwagi przed walką. Taniec, mający wartość estetyczną i symboliczną, stał się nieodłącznym elementem sztuki i kultury. Dawniej służył głównie przekazywaniu opowieści drogą niewerbalną. Dziś zaliczamy go do sportu i możemy wykonywać go nie tylko dla efektów wizualnych, ale i dla poprawienia własnej sprawności fizycznej.


Warto pamiętać, że taniec ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Czynność ta wpływa na nasze zdrowie emocjonalne, psychiczne, fizyczne i nasze ogólne samopoczucie. Być może nie każdy ma świadomość, że jest to doskonały sposób na odchudzanie. Podczas regularnych ruchów do muzyki wykorzystujemy mięśnie całego ciała, przyspieszamy nasz metabolizm, a co najważniejsze – czerpiemy z tego ogromną przyjemność.


Pełna oferta zajęć tanecznych w Twoim mieście!


Najwięcej kalorii spalamy podczas profesjonalnego treningu danego rodzaju tańca, jednak nie należy zapominać o tym, że spalanie działa również podczas wizyty w klubie tanecznym. W założeniach ogólnych przyjmuje się, że podczas godzinnego tańca, człowiek jest w stanie spalić 400 kcal. Oczywiście należy pamiętać, że jest to uzależnione m.in. od wagi, wieku czy rodzaju tańca.


Taniec wpływa pozytywnie na poprawę kondycji i wytrzymałości. Jest to również doskonały sposób na wymodelowanie sylwetki i wzmocnienie mięśni. Wykonywanie bardziej lub mniej skomplikowanych ruchów doskonale ujędrnia ciało i likwiduje cellulit.

Trening tańca to wspaniała okazja do poprawienia gibkości i elastyczności. Niektóre ruchy w choreografiach wymagają zwiększonej elastyczności ciała. Regularne ćwiczenia wymagające wyginania się sprawiają, że zyskujemy większą świadomość naszego ciała. Podczas tańca musimy być zdolni do większego niż zwykle zakresu ruchu wszystkich grup mięśni.


Szukasz zajęć tanecznych dla swoich dzieci? Sprawdź!


Należy pamiętać również o wpływie tego sportu na naszą psychikę. Taniec pobudza wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), które wyzwalają energię, poprawiają nastrój i dodają chęci do życia. Taniec obniża jednocześnie kortyzol, który odpowiada m.in. za powstawanie stresu. W związku z tym, że taniec często angażuje obecność innych osób, jest to fantastyczny sposób na komunikację z drugim człowiekiem, a także na powstawanie bliskości.


Taniec wpływa również na poprawę pamięci i koncentracji. Niektóre treningi np. tańca towarzyskiego, wymagają zapamiętywania konkretnych choreografii i synchronizacji ruchów z muzyką. Jest to doskonałe ćwiczenie dla osób, które chcą połączyć pracę mięśni ciała z pracą mózgu.


Warto podkreślić również, że taniec pomaga zwiększyć pewność siebie. Kiedy uczymy się nowego kroku występuje u nas wzrost poziomu zaufania do samego siebie. Ponadto dzięki kształtującej się sylwetce i wzroście umiejętności tanecznych, mija nasz strach przed tańcem w miejscu publicznym i rośnie nasze poczucie własnej wartości.