Superliga stała się faktem: przełom w historii piłki nożnej?

10 maj 2021
post image

Za nową piłkarską inicjatywą stoi 12 potęg. Tak sportowych, jak i finansowych. To ich przedstawiciele ogłosili, że kończą z rozgrywaniem meczów w Lidze Mistrzów. Ale nie oznacza to, że od tej chwili przestają w ogóle grać. Nic podobnego. Dwunastka piłkarskich klubów stworzyła bowiem alternatywę dla Champions League. Tak powstała Superliga. Póki co, klubów jest 12, ale docelowo ma być ich 20. Co jeszcze wiemy o tej sportowej inicjatywie?


Superliga – kto ją stworzył?

Ojcami-założycielami są następujące kluby: AC Milan, Arsenal Londyn, Atletico Madryt, Chelsea, FC Barcelona, Inter Mediolan, Juventus Turyn, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham Hotspur. Mówi się, że grono drużyn lada moment poszerzy się o kolejną trójkę. Aby osiągnąć komplet, czyli dwudziestkę zespołów, co roku mają być przeprowadzane eliminacje. Posłużą one do wyłonienia pięciu klubów, które dołączą do elitarnego grona.


Jak będą przebiegać rozgrywki?

Ustalono, że start rywalizacji nastąpi w sierpniu. Dwudziestka zespołów zostanie podzielona na dwie grupy po 10 teamów każda. Starcia odbywać się będą w środku tygodnia – tak, tak, dokładnie wtedy, gdy gra Liga Mistrzów – a każdy zespół rozegra mecz i rewanż ze wszystkimi grupowymi rywalami. Aby uzyskać awans do ćwierćfinałów, należy zająć któreś z trzech pierwszych miejsc. Te drużyny, które uplasują się na miejscach czwartym oraz piątym, powalczą o awans w barażach. Po fazie grupowej, przyjdzie czas na fazę pucharową. Jej zwieńczeniem będzie finał. Zaplanowany na maj, czyli znów szykuje się kolizja z finałowym meczem Champions League.