Sport – najlepszy opóźniacz procesów starzenia

19 wrz 2021
post image

W ostatnich latach zostało przeprowadzonych wiele badań dotyczących wpływu aktywności fizycznej na długość życia. Wiadomo, że ruch to zdrowie i niezależnie od wieku przynosi nam mnóstwo korzyści. Udowodniono jednak, że ruch wpływa na nasz organizm już na poziomie łańcuchów DNA. Oznacza to, że sport nie tylko wpływa na to, że wolniej się starzejemy, ale też na to, że dłużej żyjemy.


Utrzymywanie ciała w dobrej formie powstrzymuje procesy starzenia średnio o 10 lat. Regularne ćwiczenia pomagają przeciwdziałać chorobom wieku podeszłego, tj. miażdżyca czy osteoporoza. Umiarkowana aktywność fizyczna poprawia wydolność układu krążenia. Odpowiednia dawka ruchu może mieć pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Rekreacja sportowa poprawia procesy myślowe, chociażby przez lepsze dotlenienie mózgu i organizmu. 


Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!


Regularne ćwiczenia wpływają też korzystnie na skórę. Sport na świeżym powietrzu sprawia, że skóra jest bardziej dotleniona i zdrowsza. Jeśli chcemy uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry, pierwszych zmarszczek czy przebarwień, ćwiczmy i dotleniajmy cały organizm.

Warto wspomnieć, że regularne uprawianie sportu umożliwia utrzymanie przepływu krwi na wysokim poziomie. Ponadto aktywność fizyczna pozwala redukować stres, który również przyspiesza proces starzenia organizmu. Sport jest najskuteczniejszą metodą redukcji napięcia, musi być jednak wykonywany regularnie.


Warto uprawiać sport przez całe życie. Aktywność fizyczna w każdej grupie wiekowej przynosi korzyści dla zdrowia. Regularne uprawianie sportu jest ważnym nawykiem, który przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia i umysłu. Warto jednak pamiętać, że aktywność fizyczna szczególnie przydatna jest w później dorosłości, gdy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia organizmu. 

Może Cię zainteresuje

Zdrowie11 wrz 2020
Jak palenie papierosów wpływa na Twoją wydolność?
Zdrowie08 wrz 2020
Sporty poprawiające koncentrację