post image

Problem nadwagi u dzieci

Nadwaga u dzieci to coraz częstsze zjawisko. Jeśli dziecko jest otyłe, trzeba jak najszybciej reagować, co za tym idzie najlepiej jest się udać do lekarza pediatry. Warto pamiętać, że komórki tłuszczowe, które powstają u dziecka przez pierwsze dwa lata życia, pozostaną z nim prawdopodobnie na zawsze. Oznacza to, że dziecko z nadwagą może w przyszłości stać się dość łatwo otyłym dorosłym. Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, a liczba osób nią dotkniętych z roku na rok wciąż wzrasta. Postęp cywilizacyjny i techniczny sprzyja rozwojowi otyłości: ograniczenie aktywności ruchowej związanej z codziennymi czynnościami oraz łatwy dostęp do wysoko przetworzonej żywności prowadzi do zaburzenia równowagi między poborem a wydatkowaniem energii, co objawia się zwiększeniem tkanki tłuszczowej w organizmie.

Co zrobić?

Jeśli przypuszczamy, że nadmiar kilogramów dotyczy naszej pociechy, warto skonsultować się z pediatrą. W okresie przedszkolnym nie jest podejmowane typowe odchudzanie dzieci. Niemniej jednak trzeba działać. Zalecenia lekarskie dotyczą najczęściej zmiany diety dla dzieci, zdrowego żywienia, najlepiej całej rodziny, jak również zwiększenia ilości ruchu. W procesie diagnostycznym zostaną też wykluczone ewentualne choroby, które mogłyby skutkować powstawanie nadwagi u dziecka, np. zaburzenia nerwowe lub choroby tarczycy. Ponadto zdarza się, że za dużo ważą również niemowlęta. Dotyczy to szczególnie maluszków, których mamy dość szybko zaprzestały karmienia piersią lub od urodzenia piły mleko modyfikowane.


Aktywność fizyczna

Do tego, jaką rolę odgrywa w życiu każdego człowieka aktywność fizyczna chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Dzieci od najmłodszych lat czerpią przyjemność z rozmaitych ćwiczeń i warto zrobić wszystko, aby nie straciły zapału do biegania, czy pływania, na rzecz grania w gry komputerowe, czy oglądanie telewizji. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na metabolizm tkanki tłuszczowej, kostnej, czynność układu nerwowego, krążeniowego, oddechowego, mięśniowego, poziomy hormonów, skład krwi, a nawet sferę psychiczną.


Zajęcia sportowe dla dzieci w Twoim mieście


Jakie ćwiczenia fizyczne będą najbardziej odpowiednie dla dzieci z nadwagą lub otyłością? Każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie wskazany dla otyłych dzieci, ale warto pamiętać, że powinniśmy dostosować wysiłek do:

● stopnia otyłości dziecka,

● stanu zdrowia,

● poziomu wydolności fizycznej.