Poznaj 5 sposobów powrotu do formy po dłuższej przerwie

31 lip 2021
post image

Większość z nas w pewnym momencie wypada z rutyny ćwiczeń. Tym bardziej w obecnej sytuacji, gdy pozamykane zostały miejsca, w których pracowaliśmy nad swoją sylwetką i zdrowiem. Często też przychodzi taki moment, że po prostu musimy odpocząć od ciągłych ćwiczeń, czujemy wypalenie lub zmęczenie. Co wtedy? Większość z nas dobrze wie, że po dłuższej przerwie od ćwiczeń jesteśmy słabsi, ciężej jest nam się zebrać na ten pierwszy trening, odwlekamy go. Jakie zatem kroki podjąć, by wrócić do formy?

1 Ustaw sobie mądry cel

Ustal, co chcesz osiągnąć dzięki ponownemu powrotowi do ćwiczeń. Tylko niech ten cel będzie konkretny. Nie wystarczy powiedzieć, że chcesz nabrać masy albo schudnąć. Potrzeba konkretów. Ustal, że np. chcesz schudnąć 5 kilogramów i mierz swoje postępy. Dokonuj pomiarów ciała i waż się co jakiś czas, by kontrolować, czy zmierzasz w dobrym kierunku. Dodatkowo powiedz sobie, że chcesz ten cel zrealizować w konkretnym terminie, np. schudnąć 5 kilogramów w 2 miesiące. Uważaj na ustalanie zbyt ambitnych celów, które mogą okazać się niemożliwe do zrealizowania. Cel będzie poza Twoim zasięgiem i możesz się zniechęcić, gdy dojdzie do niepowodzenia.

2 Rozpocznij powoli

Nie szarżuj. Wróć do treningów małymi krokami. Twoje ciało na nowo musi przypomnieć sobie wszystkie wzorce ruchowe, nie jest gotowe na takie obciążenie, jakie mogło wytrzymać przed dłuższą przerwą. Z każdym treningiem dokładaj obciążenia, zwiększaj serie i powtórzenia wykonywanych ćwiczeń. 

3 Nie patrz na innych

Nie przejmuj się jeżeli inni wracają do formy szybciej lub dźwigają więcej. Skup się wyłącznie na sobie. Wróć do punktu pierwszego i przypomnij sobie jaki cel został ustalony i konsekwentnie do niego dąż. Ciesz się z każdego odbytego treningu ponieważ na kolejnym zrobisz więcej!