post image

Pole dance jako nowoczesna forma aktywności sportowej

Pole dance to dyscyplina sportowa, znana również jako „taniec na rurze”. Jest to połączenie akrobatyki i figur tanecznych przy użyciu statycznej lub obrotowej rury. Wbrew pozorom taniec ten nie ma charakteru erotycznego, a jedynie sportowy i nie powinien być mylony ze striptizem czy lap dance.


Historia pole dance

Historia pokazu umiejętności taneczno-akrobatycznych sięga wielu setek lat wstecz, kiedy to w Chinach i Indiach mężczyźni wykonywali skomplikowane figury na palach, pokrytych materiałem. Tańce indyjskie nosiły swoja nazwę – Mallakhamb. Obecny kształt pole dance zaczął rozwijać się na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W latach 50. taniec na rurze był używany w burlesce. Dopiero w latach 80 zaczął być wykorzystywany do pokazów striptizu. 

Już w 1994 roku pole dance został zaprezentowany szerokiej publiczności jako rodzaj sztuki w teledysku do piosenki „Crazy” grupy Aerosmith. Początkowo pole dance wzbudzał wiele kontrowersji.

W Polsce powstanie pierwszych placówek Pole Dance przypada na rok 2012. Jednak dopiero w 2017 roku Oficjalnie Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych uznało pole dance za dyscyplinę sportową. Zawodowi tancerze mogą próbować swoich sił w Mistrzostwach i Zawodach Pole Dance. Od kilku lat toczą się dyskusje na temat uznania Pole Dance jako dyscypliny olimpijskiej. 


Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia odbywają się zazwyczaj w małych, kilkuosobowych grupach. Każdy uczestnik treningu ma do dyspozycji własny drążek. Ćwiczenia dostosowane są do poziomu grupy. Możliwe są również treningi indywidualne. Na zajęciach można nauczyć się nie tylko figur, ale również zmysłowego poruszania się, gracji i wdzięku. Drążki są zarówno statyczne, jak i obrotowe, co umożliwia różnorodne wykorzystanie opanowanych ruchów. Naukę na zajęciach dzieli się na: figury (w jednym miejscu), inverty (figury odwrócone „do góry nogami”) oraz spiny (figury obrotowe). W wielu studiach organizowane są zajęcia dotyczące konkretnego rodzaju pole dance, np. Exotic Pole (polegający na tańcu w butach na platformie, opiera się on o naukę sensualnej choreografii na i obok rurki).


Co dają treningi pole dance?

Celem tańca na rurze jest poprawienie kondycji i sprawności całego ciała. Wpływa on również pozytywnie na kształtowanie sylwetki. Ćwiczenia są bardzo urozmaicone i wymagają zaangażowania różnych partii ciała. Ujędrniają ciało, wysmuklają sylwetkę oraz wzmacniają mięśnie. 


Jak wyglądają początki?

Pierwsze zajęcia polegają na nauce podstawowych chwytów oraz figur. Każde następne zajęcia wzbogacane są o nowe elementy. Ogromnym plusem tego rodzaju sportu jest fakt, że idąc na pierwsze zajęcia, nie trzeba posiadać konkretnych umiejętności, dużej siły czy kondycji fizycznej. Wszystko to jest budowane przy systematycznej pracy na kolejnych treningach. Efekty widoczne są już po pierwszych kilku zajęciach.


Kto powinien wybrać treningi pole dance?

Pole dance to fantastyczna alternatywa dla osób, które szukają w sporcie czegoś nowego. W tym sporcie nie ma żadnych ograniczeń. Niezależnie od tego, ile masz lat czy ile ważysz, możesz w każdym momencie rozpocząć swoją przygodę. Taniec na rurze uczy determinacji i wytrwałości. Należy liczyć się z otarciami i siniakami, które będą pojawiały się po każdych zajęciach. Warto zaakceptować pojawiający się przy treningach ból dla satysfakcji z osiągnięć, wzrostu pewności siebie, poprawy postawy i ogólnego dobrego samopoczucia.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, aby traktować treningi jako przyjemność i dobrą zabawę.