post image

Pierwsza osoba z zespołem downa, która ukończyła Ironmana 70.3

Chris Nikic - dzisiaj właśnie o tym niebywałym zawodniku, który mogłoby się wydawać, dokonał niemożliwego. Jest pierwszą osobą z zespołem downa, której udało się ukończyć Ironmana 70.3. Chris jest 20-letnim zawodnikiem Olimpiad Specjalnych z Florydy. Sport jest dla niego ogromną motywacją życiową. Gra między innymi w golfa, koszykówkę, pływa, jeździ na rowerze no i oczywiście biega. Dodatkowo jest mówcą motywacyjnym, dzieląc się ze słuchaczami swoją autorską filozofią 1%, mówiącą o poprawie swoich wyników każdego dnia o 1%. W skrócie to filozofia, w której każdego dnia dążymy do bycia lepszą wersją siebie, małymi krokami, przez co się tak szybko nie zniechęcamy.

Chris jest osobą o niezwykle silnym charakterze. Życie niejednokrotnie rzucało mu kłody pod nogi, m.in. przeszedł operację na otwartym sercu, po czym wrócił do sportu jeszcze głodniejszy wyzwań, niż kiedykolwiek. 

Chris do Ironmana 70.3 szykował się od dłuższego czasu. Pokonanie takiego dystansu wymaga solidnej kondycji, wytrwałości, a przede wszystkim odporności na ból. Człon nazwy 70.3 nie jest przypadkiem, ponieważ tyle właśnie mil liczy wyścig, składający się z 1.9 km pływania (1.2 mil), 90 km jazdy na rowerze (56 mil) oraz 21.1 km biegu (13.1 mil). Pokonanie całego dystansu zajęło mu 8 godzin i 25 minut!

Sport jest integralną częścią życia Chrisa, na treningi poświęca od 5 do 6 dni w tygodniu. Swój program realizuje z pomocą trenerów, którzy przygotowują go na coraz to nowe wyzwania. Z triathlonem po raz pierwszy zmierzył się już w wieku 16 lat. Zmagania przede wszystkim z samym sobą przyczyniły się niebywale do poprawy jego intelektualnych możliwości. Jego ambicje i marzenia na pewno spowodują, że świat jeszcze niejednokrotnie usłyszy o wyczynach Chrisa. Dotychczas jeszcze nikomu z zespołem downa nie udało się ukończyć Ironmana 70.3.

Trzymamy kciuki za dalsze zmagania Chrisa.