post image

Największy zabójca świata - cukier

Dlaczego to cukier, a konkretnie sacharoza jest największym zabójcą na świecie? Nie wojny, nie pandemie, tylko właśnie cukier?

Sacharoza jest węglowodanem prostym, składającym się z jednej cząsteczki glukozy i jednej fruktozy. To właśnie sacharoza najczęściej używana jest w produktach spożywczych. 


Zacznijmy może od samego początku... 

100 lat temu jedynymi otyłymi osobami byli ludzie bogaci. Nie dlatego, że spożywali dużo pożywienia, tylko dlatego, że jako jedyni mieli dostęp do cukru. W tamtych czasach cukier był bardzo drogi. Biedni ludzie zatem byli szczupłym społeczeństwem. Przez ostatnie 100 lat cukier stał się jednak bardzo tani i doszło do tego, że jest zwykłym dodatkiem do wielu produktów, które na co dzień spożywamy.


Dzienne zapotrzebowanie cukru jest kwestią, która powinna być dobierana indywidualnie na podstawie analizy poziomu aktywności. Jest szeroko zróżnicowana pomiędzy osobami mało aktywnymi, a osobami wykonującymi wysiłek fizyczny na wyższym poziomie. Średnie zapotrzebowanie na cukier to 25-50 g/dziennie. 


Łyżeczka to 5 gram. cukru.

Puszka coli zawiera 35 g cukru, co stanowi 7 łyżeczek cukru. Ile puszek wypijasz dziennie?

50 g baton zawiera około 5 łyżeczek cukru.

Lód zawiera najczęściej od 20 do 40 gram cukru.

Z takiego mogłoby się wydawać “normalnego” zestawu, do Twojego organizmu trafi około 90 g cukru.


W ciągu jednego dnia człowiek zjada w Polsce średnio 31 łyżeczek cukru. Oznacza to, że zjadamy około 70 kg cukru rocznie. Oczywiście jest to liczba średniego rocznego spożycia. Jedni cukru jedzą mniej, drudzy więcej. 

Ale co z mózgiem? Przecież glukoza jest nam potrzebna!

Faktycznie glukoza jest nam bardzo potrzebna, potrzebujemy jej do sprawnej pracy mózgu. 

Więc powinniśmy jeść cukier czy nie?

Nie martw się. Nasze ciało wytwarza niezbędną glukozę z białek i tłuszczu. 

Potrzebujemy więc spożycia 0 g sacharozy.


Wyobraź sobie taką sytuację…

Jesteś na plaży, masz ze sobą tylko batona i colę, a pan na plaży dodatkowo sprzedaje lody. Prawdopodobnie się skusisz, bo jest Ci gorąco. Takie produkty mają razem około 17 łyżeczek cukru.

Co się z nim dzieje?

Cukier zamienia się w glukozę we krwi. Natychmiast zaczyna pracować trzustka, wytwarzające insulinę, aby obniżyć poziom cukru, żebyś nie umarł. Właśnie dostarczyłeś 17 łyżeczek cukru w 1 posiłku! 

Ciało zaczyna wariować, wytwarza 5-7 razy więcej insuliny, niż u zdrowego człowieka, który nie je cukru. 

Cukier powoduje stany zapalne w tętnicy, zaczynają się tworzyć mikropęknięcia. To, ile zdarzy wybrać insulina, zamieni się w tłuszcz, część przedostanie się do magazynu energii w wątrobie i mięśniach, ale tej części jest naprawdę bardzo mało. Jest to energia, której Twoje ciało nie potrzebuje (chyba że jesteś w trakcie maratonu, ale wiemy, że nie jesteś, bo leżysz na plaży) i zamieni ją w tłuszcz. Jeżeli i tutaj sobie nie poradzi, to na trójglicerydy, czyli komórki tłuszczowe we krwi.


Czy czujesz objawy niedostarczenia cukru? Jeżeli tak to jest to uzależnienie.

Jeżeli sięgniesz po słodycze i czujesz się po nich lepiej, jest to stan przedcukrzycowy.


Zastanawiałeś się kiedyś, ile cukru jest w 2 litrowej butelce coli? W takiej butelce znajdziesz 70 ŁYŻECZEK CUKRU. A czy wiesz, że niektórzy potrafią wypić dziennie całą taką butelkę? 


Udowodnione zostało nawet, że cukier uzależnia bardziej niż kokaina. Podczas eksperymentu podawano szczurom cukier i kokainę ze strzykawki w laboratorium. 

Zgadnij, co wybierały szczury? 

10 razy częściej wybierały wodę z cukrem.


Miej kontrolę nad cukrem.