post image

Najczęściej uprawiane sporty w Polsce

W ostatnich latach zdecydowanie wzrósł odsetek Polaków uprawiających sport. Być może jest to związane z panującą modą. Niemniej jednak wiele osób zyskało świadomość, że sport to zdrowie i uprawia go dla własnego dobrego samopoczucia. Polacy od lat słyną z zamiłowania do jazdy na rowerze, biegania czy piłki nożnej. Duża przewaga jazdy na rowerze wynika z tego, że część ludzi traktuje ją jako środek transportu. Istnieją pewne różnice międzypokoleniowe, bowiem nie w każdej grupie wiekowej jazda na rowerze zajmuje pierwsze miejsce w sondażach i nie wszystkie grupy równie intensywnie i chętnie biegają.


Jak rozkładają się statystyki i które sporty królują w Polsce?


Dzieci i młodzież

Wśród chłopców zdecydowanie najczęstszym wyborem jest piłka nożna. Duża grupa wybiera sztuki walki. Dziewczynki natomiast najchętniej wybierają taniec lub gimnastykę. Wspólną dyscypliną wybieraną równie chętnie przez chłopców i dziewczynki jest pływanie.


Młodzi 18-24 lata

Najmłodsi dorośli zdecydowanie najczęściej wybierają aktywność fizyczną na siłowni, bieganie w terenie lub na bieżni oraz pływanie.


Pokolenie 30-latków

W przedziale wiekowym 25-34 lata nie ma zdecydowanego lidera wśród aktywności fizycznej. Podobne wyniki w sondażach uzyskuje jazda na rowerze, bieganie i trening na siłowni.


Pokolenie 40-latków

Wśród osób w wieku 35-44 lata zauważalna jest tendencja do wybierania jazdy na rowerze, jako najczęściej uprawianego sportu. Ta dyscyplina przeważa nad bieganiem, siłownią czy pływaniem.

Pokolenie 45+

W tej grupie wiekowej zdecydowanie najczęściej wybierana jest jazda na rowerze. Wśród faworytów znajdziemy tu jednak dyscypliny, które nie wystąpiły w młodszych grupach wiekowych, tj. nordic-walking, wędrówki. Wśród najstarszych miłośników sportów zauważamy większą dbałość o zdrowie. Osoby po 45 roku życia starają się wybierać sporty, które nie obciążą ich stawów.


Szukasz aktywności sportowej w Twoim mieście? Sprawdź