Na śniadanie – białko czy węglowodany?

06 sie 2021
post image


Czy na pewno ograniczają one odkładanie się nowego tłuszczu, w zamian przyspieszając metabolizm? Czy jedząc pierwszy posiłek dnia bez węgli poczujemy się bardziej nasyceni, bardziej energiczni i rozpoczniemy dzień z lepszym humorem?


Niestety, chociaż brzmi to bardzo atrakcyjnie i da się uzasadnić na tzw. Chłopski rozum, to brakuje naukowych, konkretnych dowodów na to, że takie bezwęglowodanowe śniadania przynoszą pożądany efekt. Coś jednak wiemy. Na przykład to, że w porannym menu powinno ograniczać się węgle, jeśli mamy nadmierną masę ciała, nie za bardzo przykładamy się do uprawiania sportu lub gdy jeszcze borykamy się z takimi dolegliwościami jak schorzenia metaboliczne, cukrzyca czy insulinooporność.


Szczególnie szkodliwe będą śniadania obfitujące w węglowodany proste, które są łatwo trawione i które szybko przynoszą duży skok poziomu glukozy we krwi. Dlatego bez wahania i bez żalu zamieniamy węglowodany proste na węglowodany złożone. Dzięki nam na pewno poczujemy się nasyceni przez dłuższy czas, a dodatkowo spadnie nasze poczucie łaknienia oraz uczucie senności.


Czy z węglowodanów serwowanych z rana powinny zrezygnować też osoby, w których codziennym harmonogramie sport i treningi zajmują sporo miejsca? W żadnym wypadku. Brak dostawy węgli w połączeniu z naturalnym po nocy niskim zapasem glikogenu wątrobowego to szybka droga do hipoglikemii. To tylko początek naszych kłopotów, bo poczujemy się słabsi, spadnie nam wydolność oraz samopoczucie. Zapomnijmy o treningowym progresie, wybijmy sobie z głowy zawody i triumfy w nich.


No dobra. Ale czy można skomponować dobre, zdrowe śniadanie łącząc białka i węgle? Oczywiście. Zaserwujmy sobie jedno jajko (idealny, wymarzony wręcz dostawca białka) w połączeniu z niskoprzetworzonymi węglowodanami w postaci płatków owsianych czy żytniego chleba. Będzie smacznie oraz z pożytkiem dla naszego organizmu. A w szczególności dla trzustki.


Smacznego!

Może Cię zainteresuje

03 sie 2021
Te sportowe akcesoria warto mieć w domu!
Dzieci29 lip 2021
Piramida aktywności fizycznej: czy na pewno wiesz, jak ułożyć ją dla swojego dziecka?