Mózg uczy się przez ruch – fakt czy mit?

18 paź 2021
post image

Tak wiele mówimy o ruchu od najmłodszych lat. Prawdą jest jednak, że większość czasu dzieci przesiadują w szkolnych ławkach. Liczne godziny spędzone w pozycji siedzącej wcale nie sprzyjają przyswajaniu wiedzy. Badania dowodzą, że ruch wpleciony w proces uczenia, daje lepsze efekty niż bezustanne siedzenie w ławkach. Możemy bez wahania stwierdzić, że mózg nie wykorzystuje w taki sposób w pełni swojego potencjału.

Jak ruch wpływa na mózg?

Nawet zwykłe skłony, przysiady czy pajacyki mogą pobudzić mózg do pracy. Badania wykazują, że dzieci, które biorą udział w ćwiczeniach fizycznych mają lepszą pamięć i uzyskują lepsze wyniki w rozumieniu tekstu czytanego. Jak można się domyślić, każda forma ruchu wyzwala endorfiny, które wpływają na lepsze samopoczucie i większą chęć do nauki. Nawet 20 minut marszu pomaga w lepszej koncentracji. W młodości ruch wspiera nas w nauce, w późniejszych etapach pomaga jak najdłużej utrzymać sprawność umysłową.

Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!

Więcej ruchu = większy mózg?

Z neurologicznego punktu widzenia - tak. Zwiększona aktywność fizyczna u dzieci wpływa na szybszy wzrost hipokampa, czyli struktury odpowiedzialnej za procesy poznawcze, umiejętność zapamiętywania, skupienie uwagi oraz emocje. Oznacza to, że aktywne dzieci zapamiętują więcej niż nieaktywni rówieśnicy. Dodatkowo, jeśli zadbamy o to, by ruch odbywał się na świeżym powietrzu, zapewnimy dziecięcym mózgom dotlenienie, co również wspomoże proces przyswajania wiedzy.

Ruch i nauka – czy da się połączyć?

Tak byłoby idealnie. Niektóre dzieci wolą się uczyć, chodząc po pokoju. Warto przed ważnym sprawdzianem namówić dziecko do spaceru lub ulubionej aktywności fizycznej, by mózg na chwilę odpoczął od przyswajanej wiedzy oraz zapewnił sobie odpowiednią dawkę tlenu. W szkołach natomiast warto zachęcać dzieci do uprawiania sportu na przerwach lub przeplatać lekcje w ławkach, lekcjami wychowania fizycznego. Pamiętajmy również, by od najmłodszych lat przekazywać dzieciom wiedzę, że sport jest równie ważny jak nauka.

Może Cię zainteresuje

Dzieci14 paź 2021
Chcesz wybrać najlepsze sportowe zajęcia pozalekcyjne? Zwróć uwagę na te aspekty
Dzieci02 wrz 2021
Jak pandemia i brak ruchu wpłynęły na relacje między dziećmi?