post image

Monohydrat kreatyny vs Jabłczan

Kreatyna, czyli kwas β-metyloguanidynooctowy należy do najchętniej wybieranych suplementów przez adeptów sportów siłowych, ale również i profesjonalistów. Wspomaga budowanie masy mięśniowej, zwiększa siłę i wytrzymałość oraz dodaje energii, sprawiając, że jesteśmy w stanie zrobić dużo bardziej efektywny trening. 

Kreatyna może okazać się świetnym rozwiązaniem w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, chroniąc białka mięśniowe przed rozpadem. W suplementach diety spotkamy ją zazwyczaj w postaci monohydratu i jabłczanu kreatyny, różniących się od siebie budową oraz właściwościami. 

Którą kreatynę wybrać?

Pierwszy pod lupę trafia monohydrat kreatyny, czyli cząsteczka kreatyny połączona z cząsteczką wody w jedną molekułę. To najbardziej powszechny suplement stosowany przez sportowców, najczęściej wybierany jednak przez sympatyków sportów siłowych. Skuteczność i przydatność kreatyny przez wszystkie lata została poparta badaniami naukowymi. Przy odpowiednim dawkowaniu przynosi wiele korzyści, zarówno w budowie masy mięśniowej, jak i wzroście siły. 


Korzyści stosowania monohydratu kreatyny:

  • Zwiększa zdolności wysiłkowe o około 10-15 procent, umożliwiając przeprowadzenie znacznie wymagającego treningu,
  • W szybki sposób prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej, oczywiście pod wpływem wysiłku fizycznego,
  • Zwiększa możliwości regeneracyjne organizmu, dzięki czemu wykonamy więcej ćwiczeń w tym samym czasie.