Monohydrat kreatyny vs Jabłczan

31 lip 2021
post image

Kreatyna, czyli kwas β-metyloguanidynooctowy należy do najchętniej wybieranych suplementów przez adeptów sportów siłowych, ale również i profesjonalistów. Wspomaga budowanie masy mięśniowej, zwiększa siłę i wytrzymałość oraz dodaje energii, sprawiając, że jesteśmy w stanie zrobić dużo bardziej efektywny trening. 

Kreatyna może okazać się świetnym rozwiązaniem w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, chroniąc białka mięśniowe przed rozpadem. W suplementach diety spotkamy ją zazwyczaj w postaci monohydratu i jabłczanu kreatyny, różniących się od siebie budową oraz właściwościami. 

Którą kreatynę wybrać?

Pierwszy pod lupę trafia monohydrat kreatyny, czyli cząsteczka kreatyny połączona z cząsteczką wody w jedną molekułę. To najbardziej powszechny suplement stosowany przez sportowców, najczęściej wybierany jednak przez sympatyków sportów siłowych. Skuteczność i przydatność kreatyny przez wszystkie lata została poparta badaniami naukowymi. Przy odpowiednim dawkowaniu przynosi wiele korzyści, zarówno w budowie masy mięśniowej, jak i wzroście siły. 


Korzyści stosowania monohydratu kreatyny:

  • Zwiększa zdolności wysiłkowe o około 10-15 procent, umożliwiając przeprowadzenie znacznie wymagającego treningu,
  • W szybki sposób prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej, oczywiście pod wpływem wysiłku fizycznego,
  • Zwiększa możliwości regeneracyjne organizmu, dzięki czemu wykonamy więcej ćwiczeń w tym samym czasie. 

 Jabłczan kreatyny

To połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym. Charakteryzuje się znacznie lepszą stabilnością w żołądku człowieka, aniżeli monohydrat. Możemy stosować go zdecydowanie mniej, osiągając przy tym podobne efekty. Również budowana masa mięśniowa ma lepszą jakość, ponieważ jabłczan nie zatrzymuje wody w organizmie tak jak w przypadku monohydratu. Jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób redukujących tkankę tłuszczową. Jest również lepiej rozpuszczalna w wodzie. 

Korzyści płynące ze stosowania jabłczanu kreatyny:

  • Jest bardziej stabilna niż monohydrat,
  • Jest bardziej wydajna,
  • Szybsza odbudowa podstawowych jednostek energetycznych,
  • Szybko wchłania się do krwiobiegu,
  • Zwiększa siłę i wytrzymałość.

 Podsumowując…

Jeżeli zależy Ci na szybszym zbudowaniu masy, monohydrat może okazać się dobrym wyborem. Stosując jabłczan, zbudujesz jednak lepszej jakości masę mięśniową, ale w dłuższym czasie. 

Monohydrat będzie również lepszym wyborem (szczególnie dla ektomorfików), którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z suplementacją, trenując sporty siłowe. 

Co z ceną? Za monohydrat zwykle zapłacimy mniej, co również często przeważa przy wyborze tego suplementu. 

Jabłczan będzie idealny dla osób, które są w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Jeżeli chcesz poprawić zdolności siłowo-wytrzymałościowe, bez efektu “zalania się wodą”, jabłczan kreatyny okażę się dobrym rozwiązaniem.Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!

Może Cię zainteresuje

Dieta26 sie 2020
Chcesz schudnąć? Koniecznie ze swojej diety wyeliminuj te produkty!
Dieta17 sie 2020
Dieta ketogeniczna - Jedz tłuszcz, by spalić tłuszcz