post image

Mity na temat profesjonalnych sportów dziecięcych

Historii o dzieciach, profesjonalnie uprawiających sport, jest wiele. Zazwyczaj podziwiamy młodych sportowców za umiejętności, samodyscyplinę czy motywację. Są jednak opowieści, które zniechęcają rodziców do kierowania dzieci w stronę sportów wyczynowych. Wiele słyszy się o utraconym dzieciństwie, morderczych treningach czy braku możliwości zawierania przyjaźni. Które z panujących przekonań jest mitem?


Mit 1.

Każdy trener to tyran/potwór

Zadaniem trenera jest jak najlepiej przygotować dziecko do zawodów. W świecie profesjonalnego uprawiania sportu nie ma znaczenia czy jest się dzieckiem czy dorosłym – trzeba tak samo ciężko pracować. Niejednokrotnie zdarza się, że trener podnosi głos, aby nauczyć dziecko, jak wychodzić ze strefy własnego komfortu. Ważna jest dobra relacja dziecka z trenerem. Nie zapominajmy jednak, że trener musi nauczyć dziecko do bycia tak skupionym, dokładnym i nieustraszonym, jak to tylko możliwe.


Odkryj zajęcia sportowe dla dzieci w Twojej okolicy


Mit 2.

Kariera sportowca szybko się kończy, a po jej zakończeniu zostaje się z niczym

Faktem jest, że kariera sportowca nie trwa wiecznie. Przychodzi moment, w którym należy zastanowić się co dalej. Rodzice młodych sportowców często uważają, że po zakończonej karierze dziecko będzie „nikim”. Prawda jest taka, że przygoda ze sportem wcale nie musi się kończyć po 30-stce. Wieloletnie doświadczenie ze sportem pozwala m.in. na bycie trenerem, organizatorem imprez czy obozów sportowych.


Mit 3.

Można zostać profesjonalnym sportowcem bez poświęcenia wolnego czasu

Niestety, aby osiągnąć sukces w sporcie, należy poświęcić się w maksymalnym stopniu. Wiąże się to z określonym planem dnia i pewną hierarchią, którą każdy młody sportowiec musi ustalić z rodzicami i trenerem. Sport wyczynowy może wiązać się z brakiem wolnego czasu, a nawet z długimi nieobecnościami w szkole z powodu wyjazdów na zawody czy zgrupowania. Należy mieć świadomość, że na młodą osobę spadnie wiele obowiązków i warto, aby uzyskało odpowiednie wsparcie ze strony rodziców, nauczycieli i trenerów.