post image

Powrót imprez biegowych

Dla społeczności biegowej tegoroczny rok nie należy do najlepszych. Plan startów, bicia życiówek, rywalizacji, to wszystko trzeba było odłożyć na bok. Na chwilę obecną można organizować imprezy biegowe do… 150 uczestników. Pewnie wszyscy się domyślacie, że jednak takie imprezy na starcie gromadzą zwykle nawet kilkukrotnie większą liczbę uczestników. W związku z tym prawie wszystkie imprezy biegowe są wstrzymywane, odwoływane i przekładane. Kiedy więc wrócimy do normalności?


Na popularności w czasie pandemii zyskały biegi wirtualne. Nadal możemy rywalizować, tylko że w formule “online”. Wiele biegów ma charakter charytatywny. Jednak czy to to samo? Biegacze lubią to uczucie, gdy na starcie gromadzą się setki, a nawet tysiące uczestników. Komenda, pistolet, start. Kibice, rywalizacja bark w bark, na końcu meta, medale, poczęstunek… Cała otoczka organizowanych biegów ma niepowtarzalny klimat. Czy długo nam przyjdzie jeszcze czekać, aby znów spotkać się na starcie?

Na chwilę obecną nie zanosi się, aby odbyły się większe biegi w tym roku. Większość ze względów technicznych została przełożona wstępnie na 2021 rok. Rząd nie podaje w dalszym ciągu żadnych informacji, kiedy sezon biegowy będzie mógł ruszyć ponownie.

Sprawdź ofertę zajęć sportowych dla dzieci i dorosłych

Jednak czy wszystkie decyzje są takie oczywiste? Zostały otwarte wielkie galerie handlowe, kina, za kilka dni będzie można organizować duże koncerty na otwartej przestrzeni… Jak duże? Warunkiem jest, że każdy uczestnik musi mieć dla siebie przestrzeń 5 metrów kwadratowych. W przypadku Stadionu Narodowego oznacza to, że udział będzie mogło wziąć około 14500 osób. Dlaczego więc nie ma zgody na organizację imprez biegowych? 


Z drugiej strony duże imprezy biegowe z udziałem osób z całego świata to bardzo duże ryzyko zakażenia koronawirusem, a jak dobrze wiemy, maratony czy półmaratony przyciągają ludzi nawet z dalekich zakątków świata. Może dobrym pomysłem jest wstrzymanie tych dużych wydarzeń biegowych do czasu ustąpienia pandemii, a zezwolenie na organizację małych, lokalnych eventów?