post image

Kiedy jest odpowiedni moment na pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na obóz?

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na obóz czy kolonię to wyjątkowo trudny moment zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Bardzo często dorośli odwlekają tę chwilę twierdząc, że jest jeszcze za wcześnie. Wynika to z licznych obaw, które są zupełnie naturalne, zwłaszcza przy pierwszym dziecku.


Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma określonego wieku na pierwszy samodzielny wyjazd dziecka. Dzieci różnią się między sobą, charakteryzują innymi stylami przywiązania do rodziców, różnorodnym sposobem adaptacji do otoczenia. W związku z tym należy indywidualnie podchodzić do każdego dziecka i nie wywierać na nim presji pierwszego wyjazdu.

Jeśli już w wieku 6-8 lat dziecko jest samodzielne i niezależne (tzn. potrafi zadbać o swoją higienę, ścieli łóżko, robi sobie kanapkę) to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na obozie czy kolonii poradzi sobie równie dobrze, jak podczas wykonywania domowych obowiązków. Warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko zachowuje się na co dzień, gdy rodzica nie ma w pobliżu. Należy też zauważyć w jakim stopniu dziecko szuka autonomii, np. chodząc chętnie na dodatkowe zajęcia, rozwijając swoje pasje bez obecności rodzica. Ważne jest również to, czy dziecko chętnie spędza noce poza domem. Jeśli samo zabiega o możliwość nocowania u kolegi/koleżanki, prawdopodobnie nie będzie mieć problemów z zasypianiem bez rodzica na obozie.


Wiek 9-11 lat to świetny czas na pierwszą obozową przygodę. Warto wcześniej przedyskutować z dzieckiem charakter obozu, tak by to jemu odpowiadały zajęcia tematyczne. Nasze pociechy szybciej odnajdą się wśród dzieci, które będą miały podobne zainteresowania. Ważne jest, by miały możliwość korzystania z aktywności na obozie z własnej woli, a nie z przymusu.


Oferta zajęć sportowych dla dzieci w Twoim mieście


Czasem, gdy nie jesteśmy pewni, czy to już odpowiedni moment na samodzielny wyjazd dziecka, dobrym pomysłem są półkolonie. Jest to doskonała okazja do sprawdzenia, jak dziecko radzi sobie cały dzień poza domem. Jeśli spodoba mu się na półkolonii i w dalszym ciągu będzie wykazywało chęć do samodzielnego wyjazdu, należy poważnie rozważyć ten temat.


Pamiętajmy o tym, aby rozmawiać z dziećmi. Przed wyjazdem na obóz, naszym pociechom może towarzyszyć wiele wątpliwości. Często pojawia się strach przed odrzuceniem czy samotnością. W takim przypadku warto zachęcić kolegę lub koleżankę naszego dziecka do wspólnego wyjazdu. Razem jest zawsze raźniej, a wspomnienia pozostaną do końca życia. Aby okazać dziecku wsparcie, opowiedzmy mu o naszych doświadczeniach z obozami i koloniami. Dokładnie przeanalizujmy opis wyjazdu i porozmawiajmy o tym, jakie atrakcje na nie czekają.


Wakacje to świetny moment na pierwszą samodzielną przygodę dziecka. Należy jednak dokładnie przemyśleć decyzję o wysłaniu dziecka na obóz, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Dziecko może łatwo zniechęcić się do następnego wyjazdu, jeśli pierwszy będzie kojarzył się ze smutkiem czy tęsknotą za domem. Pamiętajmy, aby okazać dziecku jak najwięcej wsparcia i zrozumienia, aby dziecko wiedziało, że może z nami porozmawiać o wątpliwościach czy obawach.