Kajakarstwo: to Cię zainteresuje

06 sie 2021
post image

Rwąca, nie dająca się opanować woda. Siły natury atakujące z każdej strony. Nieprzewidywalność żywioł, przy której bezradne stają się lata ciężkiego treningu. Jedynym, co możesz przeciwstawić wszechobecnym falom jest niewielkie wiosło oraz siła Twoich mięśni.

Tak, kajakarstwo górskie jest fascynującą dyscypliną sportową, której nie braknie podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Mamy dla Ciebie sporo ciekawych informacji na temat tej dyscypliny, dzięki którym oglądanie zmagań kajakarzy będzie dla Ciebie jeszcze bardziej emocjonujące.


Sprint kajakowy ma dwa różne rodzaje łodzi: kajak i canoe. Kajak prawdopodobnie pochodzi z Grenlandii, gdzie był używany przez Eskimosów przede wszystkim do polowań, łowienia ryb i transportu. Kajak był używany na całym świecie jako środek transportu, handlu i wojny. Pierwsze oficjalne imprezy sportowe wykorzystujące oba te rzemiosła powstały w połowie XIX wieku. Sprint kajakowy jest tradycyjną formą ścigania się od samego początku.


Historia i podstawy

Słowo „kajak” oznacza w języku eskimoskim „łódź-człowiek”. Znajdowane głównie w Ameryce Północnej, Syberii i Grenlandii kajaki idealnie nadawały się do transportu indywidualnego i służyły przede wszystkim do polowań i wędkarstwa. Z kolei kajak był używany na szerszą skalę. Od plemion indiańskich po Polinezyjczyków czółno miało różnorodne zastosowania, głównie transport, handel i działania wojenne. Podstawy kajakowego sprintu są proste: jak najszybciej dojedź do mety, wygrywa najszybsza osoba.


Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!


Różnice między kajakiem a kajakiem

Konstrukcja kajaków była zróżnicowana w zależności od ich przeznaczenia i miejsca budowy; różniły się one od kajaków z otwartym wierzchołkiem, przez wykopane drzewa, po 130-metrowe kajaki wojenne. Dla kontrastu zbudowano kajaki, aby zapewnić, że lodowata woda arktyczna nie dostanie się do łodzi. Zostały wykonane przez naciągnięcie skór zwierzęcych na drewnianą ramę i generalnie mogły nosić tylko jednego mężczyznę na raz. Kajaki to zamknięte łodzie z kokpitem do siedzenia. Sportowcy wiosłują z pozycji siedzącej za pomocą wiosła dwupiórowego. Kajaki to otwarte łodzie wiosłowane z pozycji klęczącej wiosłem z jednym piórem.


Pierwszy konkurs

Royal Canoe Club of London powstał w 1866 roku i był pierwszą organizacją zainteresowaną rozwojem tego sportu. W 1871 roku powstał New York Canoe Club. W Rosji zorganizowano pierwszy konkurs kobiet. W latach 90. XIX wieku sport kajakowy był popularny na całym kontynencie europejskim. Odkąd sprinty kajakowe pojawiły się na igrzyskach olimpijskich w 1936 r., wydarzenia te uległy zmianie i dostosowaniu, aby poprawić ogólną pozycję i podążać za aktualnymi trendami i postępem technologicznym łodzi.


Historia olimpijska

W 1924 roku w Paryżu kajakarstwo płaskie zostało zaprezentowane na Igrzyskach jako sport pokazowy. Stała się dyscypliną olimpijską w Berlinie w 1936 roku. Później niektóre z jej wydarzeń zniknęły, aby ustąpić miejsca nowym.


Ogólnie rzecz biorąc, Europa dominuje w tym sporcie zarówno na Igrzyskach Olimpijskich, jak i Mistrzostwach Świata, zdobywając 90 procent medali do zgarnięcia. Od Igrzysk w Londynie w 1948 roku kobiety rywalizowały tylko w zawodach kajakowych. Obecnie program olimpijski dla kajaków/kajaków płaskich obejmuje łącznie 12 wydarzeń.


Ostatnią tendencją jest skracanie dystansów, na których rywalizują kajakarze. Na początku w Mistrzostwach Świata trasy rozgrywane były na 1000 i 10 000 metrów dla mężczyzn i 5000 metrów dla kobiet. Dziś pokonują dystans 200, 500 i 1000 metrów. Imprezy olimpijskie odbywają się na dystansach 500 i 1000 metrów.


Na Igrzyskach w Londynie w 2012 roku trzy konkurencje na dystansie 500 m zostały zastąpione zawodami na dystansie 200 m.


Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!

Może Cię zainteresuje

03 sie 2021
Te sportowe akcesoria warto mieć w domu!
Dzieci29 lip 2021
Piramida aktywności fizycznej: czy na pewno wiesz, jak ułożyć ją dla swojego dziecka?