post image

Joga jako forma ćwiczeń fizycznych i medytacji

Wbrew powszechnemu uznaniu, joga to nie tylko forma aktywności fizycznej. Jest to system ćwiczeń fizycznych, umysłowych i oddechowych, pochodzący z Indii. Joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju. Przede wszystkim jest to doskonała możliwość do opanowania zarówno naszego ciała, jak i duszy. Jest to również podjęcie pewnych działań, nałożenie samodyscypliny w podążaniu do celu. Praktyka jogi prowadzi do pogłębienia zdolności koncentracji i wyciszenia rozbieganego umysłu. Dzięki temu doprowadzamy do harmonii umysłu z ciałem i z otoczeniem. 


Pierwsze dowody na istnienie jogi datuje się na 5 tysięcy lat p.n.e. Według historii została stworzona przez hinduskich mędrców w celu medytacji. Należy jednak mieć świadomość, że forma jogi uległa od tamtej pory znacznej ewaluacji. Przez wiele lat joga związana była nierozerwalnie z duchowością. Szeroka jej definicja sprawiła, że praktyka ta stała się elementem religii (np. buddyzmu czy hinduizmu). W dzisiejszych czasach jogę może uprawiać każdy, niezależnie od wiary czy wyznania.  

Regularne praktykowanie jogi (zalecane jest co najmniej 3 razy w tygodniu) przynosi efekty zdrowotne już w pierwszych miesiącach ćwiczeń. 

Na praktykę jogi składają się: 

1. Asany – czyli pozycje ćwiczeniowe (stojące, siedzące, skrętne, leżące i relaksacyjne). Pozycje te muszą być wykonywane powoli i świadomie. Pobudzają krążenie i pracę kręgosłupa w danej pozycji.

2. Pranajama – czyli świadome oddychanie. Pozwala ono uzyskać odpowiednią energię i prawidłowo wykonać dane ćwiczenie. Regularne praktyki oddechowe przynoszą nam relaks, opanowanie i kontrolę nad umysłem. 

3. Savasana – czyli relaksacja. Obniża ona ciśnienie krwi i pobudza procesy regeneracyjne całego ciała. Pozwala nawet w kilka minut odzyskać pokłady siły i zregenerować ciało i umysł.

4. Medytacja i pozytywne myślenie  - medytacja uczy nas kontroli nad swoim umysłem, rozluźnia, relaksuje i pozwala na lepszą koncentrację. 


Sprawdź zajęcia jogi dostępne w Twoim mieście


Uprawianie jogi niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim podnosi wydolność organizmu. Ciało staje się bardziej elastyczne i gibkie. Regularne ćwiczenia jogi opóźniają procesy starzenia się chrząstki, zapobiegając złamaniom, zmniejszając ryzyko osteoporozy czy artretyzmu. Joga wycisza i uspokaja. Pozwala opanować stres i poprawić zdolność koncentracji. Należy pamiętać również o tym, że joga poprawia nastrój. Osoby praktykujące lepiej rozpoznają i radzą sobie z pojawiającymi się emocjami. Warto wiedzieć, że joga, jako aktywność fizyczna, wpływa korzystnie na poprawę sylwetki. Regularne ćwiczenia sprawiają, że utrzymuje się poprawną postawę ciała, przy jednoczesnym wzmocnieniu mięśni. 


Pierwsze zajęcia warto odbyć z profesjonalnym instruktorem. Bardzo ważne jest, aby w praktyce jogi nauczyć się odpowiednich nawyków i poprawnego wykonywania pozycji. Instruktor skoryguje błędy i nauczy nas, na co zwracać szczególną uwagę. Po nabyciu odpowiednich nawyków i zdobyciu wiedzy, można praktykować jogę również w domowym zaciszu.