post image

Jesz fast foody? Jeśli tak, to musisz to wiedzieć!

Fast foody zrobiły bardzo zawrotną karierę na całym świecie, w tym w naszym kraju. Hamburgery, pizze, hot dogi czy kebaby, to przysmaki, po które sięgamy najczęściej z powodu małej ilości wolnego czasu i stosunkowo niskiej ceny za solidną porcję. Potrawy fast food charakteryzują się dużą zawartością kalorii, tłuszczów, a także chemicznych substancji, mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nadmierne spożywanie fast foodów prowadzi do wielu schorzeń, takich jak miażdżyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze i zaparcia


100 g frytek to około 560 kcal

cheeseburger to około 450 kcal

kawałek pizzy to około 300 kcal

Big Mac to około 570 kcal

Hot Wings (1 skrzydełko) około 218 kcal

Hot dog to około 214 kcal


Spal zbędne kalorie na zajęciach sportowych


Zgodnie z przyjętymi zasadami zdrowego żywienia, tłuszcz, który wykorzystujemy do smażenia, powinien być wymieniany po każdym tym procesie. Jak się jednak okazuje, w małych ulicznych budkach olej we frytkownicy może być używany nawet przez kilka dni. Taki olej jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Uwalniają się z niego niebezpieczne substancje, jak np. nadtlenki lipidowe przyspieszające rozwój miażdżycy


Żywność typu fast food zawiera dużo soli niekorzystnie wpływającej na układ moczowy i układ krążenia. Z powodu znikomej zawartości witamin i błonnika, posiłki te często prowadzą do zaparć. Nie daj się zmylić. Nawet jeśli w hamburgerze będzie listek sałaty i plasterek pomidora, to nie zastąpi Ci on zdrowego, pożywnego posiłku.  


Czy wiedziałeś, że fast foody mogą uszkodzić mózg i powodować depresję? 

Wszystkie fast foody bogate w tłuszcze nasycone sieją mocne spustoszenie w naszych mózgach. Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow przeprowadzili badania, z których wynika, że tłuszcze nasycone przedostające się do krwi i do mózgu wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie części mózgu odpowiedzialnej za nasze emocje. Udowadniają, że przesadne zajadanie się śmieciowym jedzeniem może przyczynić się do powstania depresji.


Fast foody powodują również problemy z pamięcią. Naukowcy z Uniwersytetu w Nowej Południowej Walii w Australii przeprowadzili badania, z którego wynika, że fast foody wpływają negatywnie na naszą pamięć. Badanie zostało przeprowadzone jednak na szczurach. Już po 5 dniach badań zauważono zmiany w hipokampie, czyli rejonie mózgu odpowiadającym między innymi za pamięć i naukę. Szkody w mózgu nastąpiły bardzo szybko i były nieodwracalne.