post image

Jak zrobić trening z taśmami TRX

Może od początku... Czym są właściwie taśmy TRX?

Są to specjalne treningowe taśmy w kształcie litery Y, umożliwiające trening z obciążeniem własnego ciała. Wykonane są z wytrzymałego i jednocześnie lekkiego polimeru. Dzięki niewielkim rozmiarom i wadze, są wygodne do transportu w każdych warunkach. Można je wykorzystywać zarówno w domu, w lesie czy na wakacjach. Taśmy można przymocować do dowolnego stabilnego punktu na zewnątrz (np. przy użyciu trzepaka) lub w pomieszczeniu. Po przymocowaniu jednego końca do stabilnego punktu, dwa pozostałe końce ze specjalnymi uchwytami trzyma się w rękach lub zahacza o nie stopy.

Na czym polega trening z taśmami TRX?

Treningi z taśmami mogą być męczące, wymagające, ale i przyjemne. Wszystko zależy od konkretnego planu treningowego i celu naszych ćwiczeń. Wszystkie ćwiczenia z użyciem taśm wykonywane są w podwieszeniu, dzięki czemu zaangażowane są wszystkie grupy mięśniowe. Podczas treningu z wykorzystaniem taśm TRX mięśnie pokonują siłę grawitacji. Możliwe są różne wersje treningów siłowych. Na taśmach można wykonywać m.in. pompki, przysiady, podciąganie i wykroki. 


Przeczytaj również: Jak alkohol wpływa na jakość odbytego treningu


Korzyści z treningu w podwieszeniu

Treningi przy użyciu taśm TRX to fantastyczna alternatywa dla ćwiczeń na siłowni. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają rozwijać mięśnia, bez konieczności obciążania stawów i kręgosłupa. Warto zauważyć, że w treningu TRX pracują głównie mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilizacje stawów i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia w podwieszeniu wpływają na stabilność stawów skokowych i kolanowych. Nie zapominajmy też o redukcji tkanki tłuszczowej i wzroście siły. Treningi TRX poprawiają też równowagę i wytrzymałość.