post image

Jak zrobić szapagat w miesiąc?

Szpagat może zrobić absolutnie każdy, kto nie przeszedł żadnych poważniejszych urazów czy kontuzji. Jest to jednak trudna pozycja, która wymaga intensywnych ćwiczeń i regularnego stretchingu. Szpagat jest pozycją, która wielu osobom kojarzy się z niesamowitym rozciągnięciem ciała. Wielokrotnie słyszy się o wyzwaniach polegających na wykonaniu szpagatu w miesiąc. Czy to możliwe?

Istnieje wiele rodzajów szpagatu. Najpopularniejszy jest damski (inaczej nazywany francuskim), który polega na wykroku jedną nogą w przód, drugą w tył. Drugi równie znany to męski (turecki/poprzeczny), który wykonuje się poprzez rozkrok na boki.

Ćwiczenia prowadzące do szpagatu powinny być wykonywane z umiarem. Chęć osiągnięcia szpagatu w miesiąc może spowodować, że rozciąganie będzie wykonywane bardzo intensywnie. W taki sposób łatwo doprowadzić do kontuzji, która uniemożliwi nam osiągnięcie szpagatu. Należy pamiętać o tym, że właściwe ćwiczenia rozciągające powinny być poprzedzone rozgrzewką. Nie można rozpocząć treningu od próby szpagatu, ponieważ nierozciągnięte mięśnie zareagują oporem. Próba pokonania tego oporu może doprowadzić do urazu. O tym, jak prawidłowo się rozciągać przeczytasz tutaj.


Ograniczenia, które powstrzymują nas przed zrobieniem szpagatu, rodzą się w głowie. Najczęściej powodem, dla którego nie jesteśmy w stanie pokonać pewnej granicy w rozciągnięciu jest nasze przekonanie, że nie damy rady. Najważniejsze jest, aby wyjść ze swojej strefy komfortu. Rozciąganie bywa nieprzyjemne i często osoby poddają się przy pierwszych niepowodzeniach lub gdy nie widzą efektów ćwiczeń. Warto pamiętać, że progres może być minimalny i niezauważalny gołym okiem. Jednak przy systematycznym rozciąganiu szpagat będzie coraz lepiej widoczny. Należy też wiedzieć, że samo systematyczne rozciąganie niewiele daje, jeśli nie zwiększamy stopnia natężenia. Warto rozciągać się codziennie delikatnie, a 2 lub 3 razy w tygodniu intensywnie, aby pogłębiać zakresy.

Pamiętaj też, aby maksymalnie się zrelaksować. Stres bardzo ogranicza nasze ruchy i spina całe ciało. Gwałtowny stres może też sprawić, że efekty, które osiągnęło się do tej pory, znikną. Czasem musi minąć kilka dni, zanim ciało wróci do normy.

Intensywne i regularne ćwiczenia rozciągające nogi, np. wykroki, skłony czy motylki mogą pomóc w ciągu miesiąca zejść do szpagatu. Należy jednak liczyć się z tym, że to, jak szybko zajmie nam osiągnięcie tej pozycji zależy w dużej mierze od predyspozycji genetycznych. Warto stawiać sobie cele i zapisywać się do wyzwań „szpagat w miesiąc” aby mieć większą motywację do ćwiczeń. Nawet jeśli nie uda nam się zrobić szpagatu w miesiąc, to z pewnością będziemy lepiej rozciągnięci i przygotowani do kolejnych wyzwań.