Jak zmienia się ludzkie ciało w 3 miesiące?

18 kwi 2021
post image

Wydawać by się mogło, że 3 miesiące na zmianę to niewiele – zaledwie 1/4 roku. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, trzy miesiące to około 90 dni, które można wykorzystać w dowolny sposób. Jak można się domyślić, już 30 minut ćwiczeń poprawia stan zdrowia. Co zatem dzieje się z ludzkim ciałem w ciągu 3 miesięcy w zależności od podjętych działań?

3 miesiące regularnych ćwiczeń

Po trzech miesiącach regularnego wysiłku, ciało zaczyna być wdzięczne za ciężką pracę. Przy każdym treningu spalasz więcej kalorii, mięśnie stają się widoczniej zarysowane. Ciało zaczyna się przyzwyczajać do dużego wysiłku fizycznego, więc bez problemu możesz zwiększać poziom trudności ćwiczeń. Problemem przestaje być wchodzenie po schodach na 4 piętro czy wnoszenie ciężkich zakupów. Twoje ciało staje się odporniejsze na choroby i urazy. Regularny trening staje się zdrowym nawykiem, który zmienia Twoje ciało w kierunku wymarzonego rozmiaru.

Nie zawsze liczba na wadze jest wyznacznikiem postępów. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście regularne ćwiczenia przynoszą efekty, warto mierzyć swoje obwody. Efekty oczywiście zależeć będą od intensywności i częstości treningów. W innym tempie następuje przybieranie masy mięśniowej, w innym utrata zbędnych kilogramów. To, kiedy pojawią się pierwsze efekty ćwiczeń, zależy od wielu czynników i jest to bardzo indywidualna kwestia. Trzy miesiące regularnych ćwiczeń to jednak optymalny czas, by zauważyć widoczne efekty, niezależnie od postawionego celu. 3 miesiące ćwiczeń to również dobry czas na sprawdzenie swojej motywacji i samozaparcia. Jest to realny cel, który może postawić sobie każdy, niezależnie od wieku czy wagi.

3 miesiące bez ćwiczeń

Jeśli wcześniej dużo trenowałeś, dłuższa przerwa od ćwiczeń może skutkować bólem mięśni, które domagają się ćwiczeń czy pogorszeniem samopoczucia. Należy wziąć pod uwagę, że w dalszym ciągu nasz organizm potrzebuje tyle samo pożywienia, jednak ze względu na brak ruchu, kalorie nie zostają spalone. Może wiązać się to z powrotem oponki na brzuchu czy pojawieniem się zbędnych centymetrów w obwodach. Po trzech miesiącach bez treningów możemy odczuwać zmęczenie i pogorszenie samooceny. Ponadto może towarzyszyć wrażenie obrzmienia, które jest skutkiem nagromadzonej w organizmie wody. Co ważniejsze, pogarsza się funkcjonowanie organów wewnętrznych: serca i płuc. Zauważalne jest gorsze radzenie sobie ze stresem, który nie może być zredukowany za pomocą wysiłku fizycznego.

3 miesiące na diecie

Tempo utraty wagi zależy od stosowanej diety, intensywności ćwiczeń czy zmiany nawyków żywieniowych. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i najlepiej przed rozpoczęciem „głodówki”, udać się na konsultację do dietetyka, który dobierze dla nas odpowiednią dietę. Należy pamiętać, że bardzo krótka i restrykcyjna dieta może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie czy równowagę hormonalną. Często skuteczniejsza jest dieta mniej restrykcyjna, rozłożona w dłuższym czasie. Warto też pamiętać, że zbyt szybka utrata wagi wiąże się z o wiele częstszym efektem jo-jo. Przy niewielkim ograniczeniu spożycia, np. 500 kalorii dziennie, efekt chudnięcia utrzymuje się dość długo, więc można stopniowo przedłużać odchudzanie o kolejny miesiąc. Wiąże się to z trwałą zmianą nawyków żywieniowych, które będą miały korzystny wpływ na nasz organizm nawet po zakończeniu diety.

Może Cię zainteresuje

News14 kwi 2021
Dlaczego akcja #BackToSport jest darmowa?
News15 kwi 2021
El Clasico, czyli futbolowe starcie potęg