post image

Jak zachęcić niejadka do jedzenia?

W jakim celu jemy, pomijając oczywiście fakt, że jest to niezbędne dla naszego życia? Jedni jedzą, żeby przytyć, drudzy, żeby zmienić nawyki żywieniowe, a dla innych jest to nawet często pasja. Czy znajdziemy kogoś, kto nie lubi jeść? Na to pytanie przychodzą na myśl dzieci. A zatem co zrobić, gdy dziecko odmawia posiłku? 

Jemy by utrzymać się przy życiu, aby się rozwijać i rosnąć. Szczególnie dzieci potrzebują pożywienia, aby dostarczyć niezbędnych składników już od najmłodszych lat. W internecie i książkach znajdziemy wiele niezwykłych porad jak zachęcić naszego malucha do jedzenia. Są dzieci, które jedzą dosłownie wszystko, a nawet są ciekawe nowych smaków. Pamiętajmy, że szczególnie dieta podczas ciąży jest wyznacznikiem przyszłych upodobań smakowych naszego malca. Dziecko pijąc wody płodowe, zapamiętuje smak. Dieta w czasie ciąży wpływa na preferencje smakowe malucha, dlatego warto ją urozmaicić. Również karmienie piersią należy do kolejnego etapu kształtowania się smaku u dziecka. Jednak, gdy próbowałaś już wszystkiego i nie masz pomysłów w jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia, czytaj uważnie dalszą część artykułu. 

Zatem pozwól jeść niejadkowi to, co lubi, nawet każdego dnia to samo, jeśli ma na to ochotę. Nie zmuszajmy dziecka do jedzenia tego, co my. Szykuj smaczne potrawy o kuszącym wyglądzie i zapachu. Postaw je na stole, a dziecku daj jego posiłek. Pokaż maluchowi, że inne pokarmy też są smaczne i można się nimi bawić. Dziecko widząc rodziców jedzących i zachwycających się smakiem ciekawej, nieznanej mu jeszcze potrawy, samo się pokusi, żeby je dotknąć i posmakować. Przy stole spożywajcie posiłki razem lub z rówieśnikami dziecka. Mogą oni być przykładem dla niejadka do przekonania się o nowych smakach. Nie będzie ono czuło się osamotnione w próbowaniu innych potraw. Twórz ciekawe kształty z jedzenia i zadbaj o różnorodność na talerzu malca. Postaraj się urozmaicić smak przyprawami, bo przecież nikt nie lubi mdłych, mało pachnących czy gorzkich potraw. Pozwól malcowi dotknąć, ubrudzić się i pośmiać trochę podczas jedzenia. Będzie to wtedy budziło w nim pozytywne skojarzenia.

Chcemy, żeby nasze dziecko cieszyło się jedzeniem. Jeśli nie lubi ono konkretnych warzyw czy owoców, spróbuj podać je w innej formie. Miksowanie, krojenie czy gotowanie danego produktu może zaciekawić dziecko. Zawsze podchodź do karmienia z radością, bez krzyku czy zmuszania. Nie strasz dziecka, jeśli nie chce jeść. Straci ono zaufanie i chęć do jakiegokolwiek jedzenia. Pokaż swojemu dziecku, że jedzenie jest przyjemnością, a odkrywanie nowych smaków niezłą zabawą.


Autor tekstu: Karolina Pietrzyk