post image

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Sport wpływa korzystnie na rozwój dziecka, zarówno psychofizyczny jak i mentalny. Specjaliści są zgodni, że każda aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy ogólnego zdrowia dziecka. Warto podkreślić korzyści płynące z uprawiania sportu, takie jak nabycie systematyczności, obowiązkowości czy umiejętności pracy w zespole. Zaangażowanie w konkretną dyscyplinę będzie się również wiązać z pierwszymi sukcesami i porażkami. Jest to ważna lekcja dla dzieci, aby nauczyć się je przyjmować. Nawyk uprawiania sportu powinien być nabywany już od najmłodszych lat. Najważniejsze jest, aby przekonać dziecko, że sport to zdrowie i przyjemność, tak by w przyszłości samo chętnie spędzało wolny czas w aktywny sposób.

Jak je do tego zachęcić?

Najlepszym sposobem, aby przekonać dziecko do ruchu jest pokazanie siebie jako wzoru. Jeśli rodzice wykazują duże zainteresowanie sportem, dziecko również będzie chciało prowadzić podobny styl życia. Pamiętajmy, że rodzice są dużą inspiracją dla pociech. Wspólne uprawianie sportu będzie dla dziecka dużą przyjemnością i zachętą. Dla dorosłych aktywność fizyczna również wyjdzie na zdrowie, a dziecko z czasem zacznie brać z nas przykład.

Ważne jest, aby dopasować rodzaj sportu do wieku i umiejętności dziecka. Proponujmy dzieciom różne aktywności sportowe i uważnie wypatrujmy największego zainteresowania konkretną dziedziną. Nie stawiajmy dzieciom wysokich poprzeczek. Maluchy powinny czerpać ze sportu jak najwięcej przyjemności, bez poczucia, że jest to ich nieprzyjemny obowiązek. Jeśli dyscyplina, którą uprawiają, przestanie je interesować, warto rozejrzeć się za inną.


ZNAJDŹ ZAJĘCIA SPORTOWE DLA DZIECI W TWOJEJ OKOLICY


Nie zapominajmy o nagradzaniu. Nawet jeśli mają być to nagrody słowne. Pamiętajmy, aby pogratulować zwycięstwa lub pochwalić za udany trening. Akceptujmy również porażki, tłumacząc, że wynik nie ma dla nas żadnego znaczenia. Bierzmy pod uwagę również emocje i uczucia, które pojawiają się po wygranej lub przegranej malucha.

Równie istotne w zachęcaniu dziecka do uprawiania sportu jest słuchanie i wspieranie. Podążajmy za dzieckiem bez narzucania na nie presji. Jeśli pojawia się kłopot, który sprawia, że dziecko nie ma ochoty na dalsze treningi, porozmawiajmy i spróbujmy rozwiązać ewentualny problem. Pamiętajmy, by być blisko. Dla dziecka ważna jest nasza obecność nie tylko na zawodach, ale też na regularnych treningach.

Mimo że wydawać by się mogło, że to od dziecka zależy czy zainteresuje się sportem, to w rękach rodziców leży nakierowanie go na tę ścieżkę. Pamiętajmy, że odpowiednia ilość wsparcia, zrozumienia i szczerego zainteresowania wpłynie pozytywnie na motywację dziecka do dalszych działań.