post image

Jak wrócić do SPORTU po wakacyjnej przerwie?

Wakacje to trudny czas dla osób regularnie uprawiających sport. Nawet jeśli nie wyjeżdżamy na tygodniowy urlop, często ciężko jest nam zmotywować się do ćwiczeń przy wysokich temperaturach. Zazwyczaj robimy sobie wtedy „wolne” i postanawiamy zacząć ponownie po wakacjach. Należy się liczyć z tym, że takie powroty bywają trudne i wymagać będą od nas dużo motywacji i samozaparcia.


Jak więc wrócić do uprawiania sportu po wakacyjnej przerwie bez utraty chęci?


Powrót do regularnych treningów nieco przypomina początki. Często mamy problem z tym, aby wykonać pierwszy krok. Jeśli nie mamy wykupionego karnetu na siłownię czy ćwiczenia w grupie, należy zacząć od tego. Warto jednak przed pierwszą wizytą w klubie sportowym określić swój cel.


Jest wrzesień, a Ty chcesz schudnąć? Do kiedy?


Postaw sobie określony termin tak, by łatwiej było go dotrzymać. Konkretny cel pomoże Ci ustalić program i tempo treningów. Jeśli chcesz, aby ktoś kontrolował Twoją pracę, zwróć się do profesjonalnego trenera personalnego, który zadba o plan treningowy i realizację Twojego celu.Zadbaj o to, by treningi były urozmaicone. Nie ograniczaj się do jednego rodzaju aktywności fizycznej. Jeśli jednak monotonia w postaci jednego sportu Ci nie przeszkadza, pomyśl o urozmaiceniu treningu w inny sposób, np. za pomocą zmiany trasy biegowej. Pamiętaj też o systematyczności. 


Wypracuj sobie zdrowe nawyki. Pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem i odpowiednim rozciąganiu. Nie zapominaj też o piciu wody. Dostarczaj organizmowi odpowiednie składniki odżywcze, których Twoje mięśnie potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj też o regeneracji. Codzienne ćwiczenia mogą doprowadzić do przeciążenia organizmu i szybkiej kontuzji.


Wygospodaruj sobie czas na ćwiczenia. Najlepszą wymówką jest brak czasu, zwłaszcza po leniwym urlopie. Warto przeanalizować swój plan dnia i znaleźć moment, w którym leżenie na kanapie lub oglądanie telewizji można zastąpić półgodzinnym treningiem.


Chcesz ćwiczyć w domu?