post image

Jak skutecznie rozbudzić się o poranku?

Każdego poranka mamy problem ze wstawaniem. Jest to raczej najmniej przyjemny etap towarzyszący nam w ciągu dnia. Czy istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym znacznie łatwiej będzie stanąć na nogi, rozbudzając nasze ciało i umysł? Czy faktycznie jedynym wyjściem jest wypicie filiżanki kawy? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na odwiecznie padające pytanie odnośnie tego, czy kawa jest zdrowa oraz opiszemy alternatywy, które można zastosować o poranku, aby skutecznie się rozbudzić.

Może zacznijmy od tego, czy picie kawy niesie za sobą negatywne skutki? Często słyszymy “nie pij kawy, jest niezdrowa”, czy aby na pewno tak jest? 

Jeśli lubisz kawę i nie masz żadnych przeciwwskazań stosowania kofeiny, nie rezygnuj z jej picia. Kawa jest wbrew opiniom całkiem zdrowym wyborem, oczywiście jeżeli nie wybierasz jej wysokokalorycznych odpowiedników. Okazuje się, że kawa niesie za sobą szereg pozytywnych właściwości odchudzających u osób otyłych. Filiżanka wypitej kawy doda Ci również energii podczas treningu. Należy ją wypić około 45 minut wcześniej.

Czy kawa Cię odwodni i wypłucze magnez?

Spożywanie kawy wykazuje działanie moczopędne, jednak w większym stopniu Cię nawodni, aniżeli odwodni. Wynika to z faktu, że w większości składa się z wody. Podobnie wygląda wypłukiwanie magnezu. Faktycznie przyczyni się do straty w Twoim organizmie około 5 mg magnezu, jednak dostarczy go kilkakrotnie więcej. Dodatkowo spożywanie kofeiny niesie za sobą wiele prozdrowotnych właściwości, zmniejsza między innymi ryzyko udaru, Alzheimera czy nowotworów. 

Jak zatem możemy się rozbudzić o poranku, by dobrze wejść w nowy dzień?

1.Zimny prysznic

Brzmi strasznie prawda? Jednak można się do niego przyzwyczaić. Zimna woda niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych i mentalnych. Wzmacnia naszą odporność, skóra wolniej się starzeje, a nasz umysł zaczyna pracować zdecydowanie szybciej, niż po ciepłym, relaksującym prysznicu.

2.Wpuść przez okno świeże powietrze

Jeśli sypiasz przy zamkniętym oknie, od razu po wstaniu z łóżka, wpuść do swojego pokoju świeże powietrze. Bardzo dobrze na nasz organizm wpływa nie tylko przepływ powietrza, ale również światło słoneczne. Także wstajemy, otwieramy okno, budzimy się do życia! Podczas snu wydychamy dwutlenek węgla, dlatego wpuszczenie tlenu z zewnątrz zdecydowanie szybciej nas dotleni. 

3.Rozciąganie

Jeżeli spędzasz dużo swojego czasu w pozycji siedzącej, najczęściej przy komputerze, prawdopodobnie Twoje mięśnie są przykurczone. Wykonanie kilku skłonów i przysiadów, pozytywnie wpłynie na Twoją poranną pobudkę.