Jak rozstać się z papierosem?

31 lip 2021
post image

Kiedy po raz pierwszy zdecydujesz się rzucić palenie papierosów, może wydawać się, że każdy poranek będzie pochłonięty tylko jedną myślą - chęcią zapalenia. Optymistyczną informacją jest jednak fakt, że większość z naszych pragnień trwa tylko chwile, a dokładnie od 3 do 5 minut. Pomyśl jakie ostatnio towarzyszyły Ci pragnienia i czy faktycznie je realizowałeś/aś. Najlepszą metodą jest odpowiednie radzenie sobie z głodem, gdy tylko nadchodzi. W momencie pojawienia się pragnienia zapalenia papierosa, musisz zmienić swoje myślenie. Rób wtedy przez kilka minut coś zupełnie innego niż dotychczas. W ten sposób przekierujesz swoje skupienie na pragnienie psychiczne lub fizyczne, zapominając czego domaga się Twój organizm. 

Oto kilka prostych trików radzenia sobie z głodem nikotynowym:

1.Idź na spacer

Gdy siedzisz w bezruchu, dusisz w sobie emocje. Wstań i się ruszaj. Jeśli masz taką możliwość, idź na 5-minutowy spacer, gdyż już to może zwalczyć Twoją potrzebę sięgnięcia po papierosa. Prostą sztuczką jest oddychanie przeponą zamiast klatki piersiowej. Oddychając takim sposobem, uzyskasz więcej powietrza do swoich płuc, co pomoże w złagodzeniu fizycznych objawów głodu nikotynowego. 

2.Wypij szklankę wody

Często odwodnienie może prowadzić do odczuwania niepokoju, co skutkuje chęcią zapalenia papierosa. Jeżeli pojawi się takie pragnienie, wypij dużą szklankę wody. Może okazać się, że to tego Ci właśnie brakowało.

3.Znajdź sobie interesujące zajęcie

Chodzi o odwrócenie uwagi. Znajdź zajęcie, które sprawi Ci przyjemność i rób to w chwilach słabości. Pomyśl nad uprawianiem dodatkowych dyscyplin sportowych. Często podczas treningu nie będzie możliwości sięgnięcia po papierosa, gdy najdzie Cię na to ochota. Dodatkowo jest bardzo duża szansa, że całkowicie o tym zapomnisz. 

4.Jedz zdrowe przekąski

Spadek poziomu cukru we krwi potęguje potrzebę zapalenia papierosa. Czasem jest ciężko odróżnić głód cukru od głodu nikotynowego. Wybieraj jednak zdrowe przekąski takie jak np. owoce, batony musli, ciastka owsiane, orzechy, domowe lody. 

Odstawienie papierosów oraz unikanie dymu tytoniowego jest skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowań na choroby odtytoniowe. Ryzyko zachorowania z każdym dniem utrzymania abstynencji od palenia będzie malało. 

Z powodu palenia co roku umiera w Polsce ok. 67 tys. osób

Najtrudniejszym okresem będą pierwsze dwa tygodnie próby odstawienia nikotyny. W tym czasie może pojawić się wzmożony kaszel, uczucie rozdrażnienia oraz liczne pokusy powrotu do uzależnienia. Szczególnie ciężkie będzie 12 godzin od ostatniego papierosa. Organizm nie jest przyzwyczajony do takiej abstynencji. Tyle czasu potrzebujemy, by unormować poziom dwutlenku węgla. Często okazuje się, że już 2 tygodnie rozstania z papierosem mogą doprowadzić do braku fizycznego uzależnienia od tej używki. Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!

Może Cię zainteresuje

21 wrz 2020
Sport – najlepszy opóźniacz procesów starzenia
Zdrowie11 wrz 2020
Jak palenie papierosów wpływa na Twoją wydolność?