post image

Jak prawidłowo oddychać w trakcie biegania?

Wydawać by się mogło, że oddychanie to prosta czynność. Wykonujemy ją przecież bez przerwy. Niewielu początkujących biegaczy zdaje sobie sprawę jak ważny jest prawidłowy oddech podczas treningu. Warto nabyć tę wiedzę, aby bieg był bardziej wydajny i mniej wyczerpujący.

Wraz ze wzrostem intensywności wysiłku wzrasta pobór tlenu przez organizm. Aby uniknąć uczucia „zatkania” należy zacząć od rozgrzewki, aby przygotować organizm do intensywniejszego wysiłku. W przypadku biegania może być to delikatny kilkuminutowy trucht. Warto biegać w różnym tempie, aby poprawić ekonomikę oddychania. Systematyczny wysiłek o zróżnicowanej intensywności prowadzi do lepszej wentylacji płuc.

Należy pamiętać, że płytkie i nieregularne oddechy nie sprawią, że zaopatrzymy nasze płuca w odpowiednią ilość tlenu. Doprowadzą jedynie do szybkiej zadyszki i zaraz po starcie będziemy zmuszeni do krótkiego odpoczynku. Warto co jakiś czas wziąć głęboki oddech, który pozwoli wymienić zalegające powietrze. Ponadto oddychanie „pełną piersią” będzie dla organizmu dodatkowym zastrzykiem energii.

Aby bieg był bardziej wydajny należy nauczyć się oddychania przeponą. Można nabyć tę umiejętność poprzez ćwiczenia w pozycji leżącej. Należy podczas oddychania zadbać o to, aby unosił się brzuch, a nie klatka piersiowa. Takie ćwiczenia pomogą w pełni wykorzystać pojemność płuc.


ODKRYJ OFERTĘ ZAJĘĆ SPORTOWYCH


Warto pamiętać o odpowiednim rytmie oddychania. Najlepiej jest dostosować rytm oddychania do kroków. Jest to jednak proces, który każdy nabywa indywidualnie w drodze systematycznych treningów.

Nie zapominajmy o tym, że dla płuc istotne jest bieganie przez cały rok. Ponadto bieganie w każdych warunkach pogodowych sprawi, że górne drogi oddechowe będą mniej narażone na przeziębienia.

Poprawne oddychanie w bieganiu jest niezwykle istotne. Dzięki niemu jesteśmy w stanie nie tylko lepiej biegać, ale też czerpać z biegu większą przyjemność. Bieg bez zadyszki czy kolki to marzenie wielu początkujących biegaczy. Warto oddychać tak, jak jest nam najwygodniej, ale jednocześnie mieć świadomość, że jest to obszar, nad którym możemy jeszcze pracować.