Jak pandemia i brak ruchu wpłynęły na relacje między dziećmi?

18 paź 2021
post image

Kiedy wybuchła pandemia, szkolna rzeczywistość z dnia na dzień zamieniła się w lekcje online. Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że pandemia potrwa tak długo, a skutki izolacji dzieci zauważalne będą przez kolejne lata. Nie mogło być inaczej – ponad roczna pandemia wpłynęła negatywnie nie tylko na poziom aktywności fizycznej wśród dzieci, ale także poskutkowała pogorszeniem relacji wśród rówieśników.

Skutki pandemii w liczbach

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła badanie wśród nastolatków, pytając o to, jak znoszą pandemię. Jedna trzecia dzieci w wieku 13-17 lat określiła swój stan psychiczny jako zły. Nie tylko młodzież odczuwa skutki pandemii w funkcjonowaniu emocjonalnym. Opublikowano raport z którego wynika, że lęki związane z poczuciem braku kontroli u sześciolatków wzrosły aż o 30%!

Dlaczego relacje między dziećmi uległy pogorszeniu?

Jednym z powodów powyższych wyników jest izolacja. Stałe przebywanie w towarzystwie jedynie członków rodziny wpływa na poczucie osamotnienia i stopniowe przyzwyczajenie do odosobnienia. Co za tym idzie – wzrasta niechęć do spędzania czasu z rówieśnikami i ograniczenie interakcji do rozmów za pomocą komunikatorów. Komputer w okresie pandemii stał się jedynym narzędziem komunikacji wśród młodych ludzi. Wpłynęło to negatywnie na jakość nawiązywanych relacji, a także na ich trwałość.

Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!

Drugim czynnikiem pogarszającym samopoczucie jest brak ruchu. Sport uczy współpracy i dostosowywania się do pewnych reguł, pozwala zrozumieć relacje międzyludzkie i odnaleźć się w grupie. Gry zespołowe to jedna z najlepszych form tworzenia bliższych znajomości. Brak zajęć wychowania fizycznego w szkołach doprowadził do sytuacji, w której dzieci nie tylko przestały się regularnie ruszać, ale też straciły możliwość współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji.

Jak poprawić relacje między dziećmi?

Pomóż dziecku nawiązać nowe relacje. Najłatwiejszym sposobem jest zapisanie dziecka na zajęcia sportowe większym gronie dzieci. Zajęcia ruchowe przyniosą mnóstwo korzyści. Regularny wysiłek fizyczny poprawi wydolność organizmu, wpływanie pozytywnie na odporność i kondycję. Jednak korzyści fizyczne, to nie jedyne benefity, jakie niesie za sobą sport. Zapewniamy, że maluch już po pierwszych zajęciach opowie Wam o nowych kolegach i koleżankach, a z każdym następnym treningiem będzie chwalił się kolejnymi osiągnięciami. Sukces gwarantowany! :)

Może Cię zainteresuje

Dzieci14 paź 2021
Chcesz wybrać najlepsze sportowe zajęcia pozalekcyjne? Zwróć uwagę na te aspekty
Dzieci25 sie 2021
Mózg uczy się przez ruch – fakt czy mit?