Jak palenie papierosów wpływa na Twoją wydolność?

19 wrz 2021
post image

Palenie papierosów to nałóg mający swoich zwolenników i przeciwników. Wiemy, że regularne palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie. Istnieją opinie, że poza oczywistym wpływem na organizm, nałóg ten ma również wpływ na kondycję, wydolność organizmu i zdolności treningowe. Jak jest w rzeczywistości?


Bez względu na to, jak bardzo osoby palące będą zaprzeczać negatywnym skutkom działania nikotyny, fakty są niepodważalne. Papierosy powodują zwiększoną produkcję związku miostatyny, która bardzo utrudnia rozrost mięśni. Należy się więc liczyć z tym, że paląc nałogowo, można nie zauważać efektów regularnych i ciężkich treningów.

Badania dowodzą, że osoby palące są bardziej narażone na złamania, przez zmniejszoną gęstość mineralną kości. Ponadto palenie powoduje problemy z oddychaniem, a co za tym idzie – zmniejszoną wydolność organizmu. Należy się więc pogodzić z szybką zadyszką czy utratą siły. Problemy z oddychaniem dadzą o sobie znać najbardziej podczas pływania lub biegania, gdzie układ sercowo-naczyniowy jest mocno obciążony długotrwałym wysiłkiem tlenowym. Pogarszająca się wydolność sprawia, że palacz szybciej się męczy oraz trudniej mu uzyskać satysfakcjonujące wyniki w sporcie.


Jak rzucić palenie i nie przytyć? Sprawdź


Są osoby, które chcą zerwać z nałogiem i decydują się zainwestować w nowe uzależnienie – sport. Okazuje się, że trening siłowy wpływa korzystnie na rzucanie palenia. Joseph Ciccolo z Alpert Medical School z Brown University przeprowadził badania, z których wynika, że trening siłowy podwaja szanse na rzucenie palenia. Warto też podkreślić, że aktywność fizyczna podczas rzucania palenia jest wskazana, bowiem pomaga zmniejszyć stres. Niweluje też frustrację związaną z brakiem możliwości sięgnięcia po papierosa. Ćwicząc, wydzielane zostają endorfiny – hormony szczęścia, które wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, zadowolenie z efektów pracy i większą satysfakcję z walki z nałogiem.


Rzuć palenie już dziś! Sprawdź, co Ci może w tym pomóc


Pamiętajmy jednak, że układ oddechowy palacza (lub byłego palacza) nie funkcjonuje tak dobrze, jak osoby niepalącej. W związku z tym nie każda aktywność będzie odpowiednia. Warto przed pierwszym intensywnym treningiem wybrać delikatniejszą formę aktywności sportowej, która pozwoli organizmowi się zregenerować i przygotować do intensywniejszego wysiłku.

Może Cię zainteresuje

21 wrz 2020
Sport – najlepszy opóźniacz procesów starzenia
Zdrowie08 wrz 2020
Sporty poprawiające koncentrację