post image

Jak być dobrym rodzicem młodego sportowca?

Spoglądając z boku na młodych sportowców, podziwiamy ich zapał, siłę i zaangażowanie. Zwracamy uwagę na ich talent i umiejętności, przypisując szczególne zasługi trenerom. Nie zapominajmy jednak o innym ważnym czynniku, który doprowadził młodych sportowców właśnie do tego momentu. Tym czynnikiem są rodzice, których rola w rozwoju kariery sportowej dzieci jest często niedoceniana.

To właśnie opiekunowie są pierwszymi osobami, które zachęcają dziecko do uprawiania sportu. Odpowiednio pokierowane maluchy mają szansę osiągnąć sukces w sporcie. Rodzice uczą nawyków i postaw, które później zauważalne są w podejściu do sportu. Istotne jest aby od samego początku podkreślać, jak ważna jest systematyczność, podejmowanie się nowych wyzwań czy zaangażowanie.

Aby być idealnym rodzicem młodego sportowca należy skupić się na długotrwałym procesie, a nie na pojedynczych wynikach. Wychowanie młodego sportowca wymagać będzie dużo cierpliwości i czasu. Warto wygospodarować czas, aby móc jeździć z dzieckiem na treningi czy zawody. Pamiętaj, aby wspierać dziecko nawet w momencie porażki. Przegrana jest częścią procesu wychowania. Dziecko potrzebuje wtedy zrozumienia i poczucia, że ma kogoś, z kim może podzielić się swoim smutkiem czy rozczarowaniem.

Pamiętaj, aby nie wywierać na dziecku presji. Zrozumiałe jest, że jeśli zauważamy w dziecku potencjał, to chcielibyśmy wykorzystać go w jak najlepszy sposób. Należy jednak pamiętać, że nasz sportowiec jest w dalszym ciągu dzieckiem. Presja podcina skrzydła, a w dalekiej perspektywie zabija motywację.


Szukasz klubu fitness, siłowni, zajęć sportowych czy zajęć dla dzieci? Sprawdź naszą ofertę


Sport wiąże się z ogromnymi emocjami. Dotyczyć to będzie nie tylko zawodników, ale też rodziców. Pamiętajmy o tym, że wszystkie emocje są ważne i należy nauczyć się je rozróżniać i nad nimi panować. Jeśli będąc rodzicem czujesz złość po przegranym meczu dziecka, staraj się tego nie okazywać. Słowa wypowiedziane w negatywnych emocjach zostają długo w pamięci i mogą zranić uczucia dziecka.

Nie zapominaj o tym, aby pogłębiać wiedzę dziecka na temat diety czy regeneracji. Nawyki, które młody sportowiec nabędzie w dzieciństwie, zostaną z nim już na zawsze. Należy również być dla dziecka przykładem. Nie ma sensu wmawiać dziecku, że powinno się zdrowo odżywiać, jeśli sami co drugi dzień będziemy zajadać się fast foodami.

Nie ma idealnego rodzica młodego sportowca i należy liczyć się z tym, że każdy popełnia błędy. Starajmy się jednak szanować to, co robi i czuje nasze dziecko, dając mu przestrzeń na przeżywanie własnych emocji. Pamiętajmy, aby dużo rozmawiać, ponieważ umiejętność komunikowania się przyniesie efekty również podczas uprawiania danej dyscypliny.


Sprawdzone zajęcia sportowe dla dzieci w Twojej okolicy