post image

Dieta postna przedłuży Twoje życie! Czy to możliwe?

Autofagia, czyli proces polegający na rozkładzie uszkodzonych fragmentów komórek w naszym organizmie i sprzyjający samoleczeniu. Dieta postna, w wolnym tłumaczeniu głodówka, aktywuje ten proces, co doprowadza do spowolnienia starzenia się i wywiera korzystny wpływ na odnowę komórek. W czasie głodówki nasze komórki rozkładają białko w celu pozyskania energii. Podczas autofagii, komórki zajmują się niszczeniem bakterii i wirusów, a także pozbywają się uszkodzonych fragmentów komórkowych. 

Dosłowne tłumaczenie terminu autofagia to “samo-zjadanie”, czyli proces, podczas którego organizm może oczyścić się z toksyn i trawić uszkodzone lub obumarłe elementy komórek. Można wymienić trzy sposoby na pobudzenie tego procesu:

  • dieta wysokotłuszczowa, 
  • okresowy post,
  • regularna aktywność fizyczna, a przede wszystkim te treningi o wysokiej intensywności.

Okresowy post wpływa bardzo dobrze na nasze zdrowie. Najlepiej jest go zaplanować tak, aby obejmował godziny nocne. Komfortowo jest rozpocząć głodówkę od godziny 17-18, aby około 9-10 móc dostarczyć pożywienia organizmowi, gdy potrzebujemy dawki energii oraz potrzebnych składników odżywczych. Istnieje mnóstwo badań, które łączą głodówkę ze złagodzeniem stanów zapalnych, regulacją poziomu cukru we krwi, utratą wagi, a nawet ze wzrostem wydajności mózgu. Proces autofagii przyczynia się również do zahamowania chorób nowotworowych dzięki czyszczeniu komórek od wewnątrz i usuwaniu czynników chorobotwórczych.

Na Ikarii, greckiej wyspie, długowieczni mieszkańcy odbywają łącznie około 150 dni postu rocznie.

Jak powinniśmy rozpocząć post?

Przed przystąpieniem do głodówki, warto przygotować swój organizm. Przede wszystkim odstawić niezdrową i wysokoprzetworzoną żywność, a zastąpić je wartościowymi posiłkami, w których znajdziemy dużo warzyw i owoców. Warto również przestać się objadać, a jeść mniejsze porcje, ale z większą częstotliwością. 

Okres postowy ma wiele wariantów, jednak optymalnym rozwiązaniem jest system 16/8, czyli 16 godzin postu, 8 godzin jedzenia. Dostarcz swojemu organizmowi maksymalnie 3 posiłków i 2 przekąsek. Oczywiście podczas tych 16 godzin możemy dostarczać naszemu organizmowi płyny w postaci wody, herbaty i kawy. 

Pomocna w stymulacji autofagii jest ketogeneza odżywcza. Należy bowiem zmniejszyć ilość dostarczanych węglowodanów oraz ograniczyć ilość spożywanych białek, a znacznie zwiększyć ilość zdrowych tłuszczów. Zastąp tłuszcze omega-6 zdrowszymi z pochodzenia naturalnych produktów jak orzechy, nasiona, prawdziwe masło, awokado czy oliwki.