Gimnastyka sportowa: to Cię zainteresuje!

06 sie 2021
post image

Przy całej swojej dynamice i efektywnych ruchach, gimnastyka sportowa może wydawać się trudna nie tylko do śledzenia, ale i zrozumienia. Dlatego mamy dla Was krótki olimpijski przewodnik po tej widowiskowej dyscyplinie sportu.


Czym jest gimnastyka sportowa?

Na początek – kilka słów o historii. Ta dyscyplina została wprowadzona do olimpijskiego kanonu już w 1894 roku. Tym samym, gimnastyka artystyczna jest jedną z pierwotnych dyscyplin współczesnych igrzysk olimpijskich. Główną areną zmagań artystycznych są takie urządzenia jak równoważnia czy podłoga, na której prezentowane są przeróżne układy. Przyjrzyjmy się bliżej szczegółom rywalizacji mężczyzn i kobiet.


Gimnastyka sportowa kobiet

Na gimnastykę artystyczną kobiet składają się cztery konkurencje:

  • równoważnia – bez równowagi i precyzji w ruchach lepiej się do niej nie zbliżać. Respekt budzą już same wymiary belki: ma ona raptem 10 centymetrów szerokości, jest długa na pięć metrów i znajduje się cztery stopy nad podłogą. Sama belka jest wyściełana pianką, aby łatwiej wykonywać na niej wszelkie skomplikowane akrobacje.
  • skok przez stół gimnastyczny (skok przez konia) - zawodniczki swój program rozpoczynają błyskawicznie, bo biegną sprintem. Nabranie prędkości jest obowiązkowe, aby następnie dobrze wybić się w powietrze i przeskoczyć przez konia. Uwaga: stołu trzeba dotknąć obiema rękami, aby ćwiczenie zostało zaliczone. Po wybiciu się w powietrze następuje kluczowa faza, czyli wykonywanie akrobacji. Całość wieńczy lądowanie na obu nogach na torze wytyczonej liniami. Najtrudniejsza akrobacja nazywa się produnova i jest rzadko wykorzystywana – nawet na igrzyskach olimpijskich.
  • poręcze asymetryczne – konkurencja ta jest chyba najpoważniejszym testem siły górnej części kobiecego ciała. Zawodniczki muszą wykonywać różnorodne wymachy i skręty na niskich i wysokich drążkach. Muszą również przemieszczać się między nimi, szybując na sześć stóp w powietrzu, zanim zejdą i wylądują ze zwartymi stopami.
  • ćwiczenie wolne – w tej konkurencji łączy się taniec, gimnastykę i odrobinę teatralnej dramaturgii. Każda zawodniczka wykonuje 90-sekundowy układ do muzyki. Zawodniczki poruszają się na sprężynowej podłodze, co pozwala im na wybijanie się, podskoki, wykonywanie piruetów. Korzystając z podłogi sprężynowej, aby pomóc im uzyskać wzrost, gimnastycy muszą wykonywać szereg określonych ruchów, w tym upadki, skoki i piruety. Waszej uwadze polecamy występ Simone Biles z igrzysk w Rio 2016.Na olimpiadzie są też medale w rywalizacji drużynowej i indywidualnej wieloboju kobiet. Te dwa wydarzenia mają na celu sprawdzenie umiejętności gimnastyczek na wszystkich czterech elementach wyposażenia. Przepisy mówią, że tylko dwie gimnastyczki z każdego kraju mogą wziąć udział w wszechstronnym konkursie kobiet.


Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!


Gimnastyka sportowa mężczyzn

W programie męskiej gimnastyki artystycznej konkurencji jest więcej, bo osiem. Wszystkie one są odbywają się na sześciu elementach wyposażenia:

  • poręcze - trzymając się dwóch kółek, gimnastycy podnoszą i utrzymują swoje ciało w pozycjach przeczących grawitacji, aby zdobyć punkty. Jednym z najtrudniejszych ruchów jest krzyż maltański: gimnastycy trzymają ciało poziomo z ramionami wyciągniętymi równolegle do ciała;
  • skok – to samo, co u kobiet;
  • koń z łękami – w tej bardzo trudnej do opanowania konkurencji gimnastycy muszą używać siły ramion i górnej części ciała, aby utrzymać się na koniu, a jednocześnie nogami wykonywać płynne ruchy. Spójrz na popisy medalistów z Londynu w 2012 roku
  • drążek - gimnastycy muszą wykonywać huśtawki, zwroty i skomplikowane zeskoki na jednym drążku, zawieszonym na wysokości około dziewięciu. Obejrzyj wszystkie przewroty, upadki i triumfy z Rio 2016 tutaj
  • poręcze - wykorzystując siłę górnej części ciała, gimnastycy muszą wykonać serię huśtawek i ruchów w locie na dwóch równoległych drążkach. Najtrudniejsze manewry to te, w których sportowiec na ułamek sekundy traci z oczu poręcze
  • ćwiczenia wolne - w porównaniu z tą konkurencją u kobiet, u panów większy nacisk kładzie się na akrobatykę niż w konkurencjach kobiet. Proponujemy Ci krótką, ale dynamiczną relację z olimpijskiego finału męskich ćwiczeń wolnych z Rio w 2016 roku


Jednym z czołowych polskich i światowych zawodników w skoku jest Leszek Blanik, który zdobył w tej konkurencji szereg medali, w tym 2 olimpijskie: brązowy w 2000 r. (Sydney) i złoty w 2008 r. (Pekin), 3 mistrzostw świata: srebrne w latach 2002 (Debreczyn) i 2005 (Melbourne) oraz złoty w 2007 r. (Stuttgart) i 3 mistrzostw Europy: srebrny w 1998 r. (Petersburg), brązowy w 2004 r. (Lublana) i złoty w 2008 r. (Lozanna).

Leszek Blanik jest także pierwszym i, jak dotąd, jedynym polskim gimnastykiem sportowym, którego nazwisko dało miano skokowi, co stało się dzięki temu, że jako pierwszy na świecie wykonał go poprawnie. Zarejestrowany przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną pod numerem 332, blanik składa się z przerzutu w przód połączonego z dwoma i połową salta w pozycji łamanej po odbiciu od stołu z ramion.


Jeśli zainteresowaliśmy Cię gimnastyką sportową, to świetnie - mamy też dla Ciebie podpowiedź, aby naukę zacząć w Akademii Leszka Blanika. Profil Akademii w największej wyszukiwarce sportu znajdziecie tutaj.

Może Cię zainteresuje

03 sie 2021
Te sportowe akcesoria warto mieć w domu!
Dzieci29 lip 2021
Piramida aktywności fizycznej: czy na pewno wiesz, jak ułożyć ją dla swojego dziecka?