post image

E-sport czy sport? Co będzie lepsze dla Twojego dziecka?

Od kiedy e-sport został oficjalnie uznany za sport, zdania na ten temat zostały podzielone. Osoby interesujące się e-sportem nie mają wątpliwości związanych z klasyfikacją esportu jako pełnoprawnego sportu. Dyscyplina ta wiąże się bowiem z rywalizacją, współzawodnictwem i wymaga wysokiego poziomu umiejętności. Sceptycy wiążą jednak e-sport z biernym siedzeniem przed komputerem i wychodzą z założenia, że ze względu na brak ruchu, nie powinien być traktowany jak klasyczna aktywność fizyczna. Jak jest naprawdę?

Zarówno przy uprawianiu sportu, jak i w e-sporcie bardzo ważny jest zdrowy tryb życia. Mimo, że w sporcie elektronicznym w dużym stopniu liczy się sprawność intelektualna, to nie należy zapominać, że zależy ona również od zdrowia fizycznego. Może się okazać, że esportowiec jedzący tylko fast-foody poradzi sobie na zawodach gorzej niż ten, który zdrowo się odżywia. Nie zapominajmy o tym, że to co spożywamy, wpływa na sprawność i szybkość naszego myślenia i działania.


Sprawdź zajęcia sportowe dla dzieci w Twoim mieście


Siedzenie przed komputerem czy granie na konsoli nie może się równać z większością „tradycyjnych sportów” pod względem podejmowanego wysiłku, jednak ilość spalonych kalorii nie jest jedynym wyznacznikiem sportu. Pamiętajmy, że prowadzenie rozgrywki w grach komputerowych powoduje podwyższenie tętna. Gracze wykazują się średnim tętnem na poziomie około 90 uderzeń serca na minutę. Dzięki temu e-sport może być umiejscowiony między spoczynkiem, a tradycyjną rozgrzewką.

W kwestii podobieństw, zarówno e-sport, jak i prawdziwy sport zapewniają konkurencyjne środowisko, które jest rozrywką dla widowni. W obu odmianach sportu – klasycznej i elektronicznej – ważne jest przygotowanie psychiczne zawodników i odpowiednia taktyka.


Zasadniczą różnicą są jednak wymagania fizyczne. Aby zostać elitarnym e-sportowcem nie trzeba trenować przez całe życie, posiadać dostęp do profesjonalnego trenera czy odpowiednich udogodnień. E-sport można uprawiać niezależnie od poziomu sprawności. Ważne jest również to, że e-sport może być uprawiany zawsze i wszędzie, jeśli tylko posiadamy sprzęt i połączenie z internetem.

Tak jak w obecnych czasach e-learning jest traktowany jako pełnoprawna i skuteczna forma nauki, tak też e-sport staje się równie znaczącą odmianą sportu. Chcąc namówić dziecko do uprawiania sportu czy e-sportu zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego predyspozycje i podejście do każdego z nich. Pamiętajmy, że istnieje wiele innych dyscyplin, które również wymagają od nas minimalnej aktywności fizycznej, jak rzutki czy szachy. Warto wypróbować rozwiązanie polegające na uprawianiu obu rodzajów sportu.