E-sport czy sport? Co będzie lepsze dla Twojego dziecka?

21 cze 2021
post image

Od kiedy e-sport został oficjalnie uznany za sport, zdania na ten temat zostały podzielone. Osoby interesujące się e-sportem nie mają wątpliwości związanych z klasyfikacją esportu jako pełnoprawnego sportu. Dyscyplina ta wiąże się bowiem z rywalizacją, współzawodnictwem i wymaga wysokiego poziomu umiejętności. Sceptycy wiążą jednak e-sport z biernym siedzeniem przed komputerem i wychodzą z założenia, że ze względu na brak ruchu, nie powinien być traktowany jak klasyczna aktywność fizyczna. Jak jest naprawdę?

Zarówno przy uprawianiu sportu, jak i w e-sporcie bardzo ważny jest zdrowy tryb życia. Mimo, że w sporcie elektronicznym w dużym stopniu liczy się sprawność intelektualna, to nie należy zapominać, że zależy ona również od zdrowia fizycznego. Może się okazać, że esportowiec jedzący tylko fast-foody poradzi sobie na zawodach gorzej niż ten, który zdrowo się odżywia. Nie zapominajmy o tym, że to co spożywamy, wpływa na sprawność i szybkość naszego myślenia i działania.


Siedzenie przed komputerem czy granie na konsoli nie może się równać z większością „tradycyjnych sportów” pod względem podejmowanego wysiłku, jednak ilość spalonych kalorii nie jest jedynym wyznacznikiem sportu. Pamiętajmy, że prowadzenie rozgrywki w grach komputerowych powoduje podwyższenie tętna. Gracze wykazują się średnim tętnem na poziomie około 90 uderzeń serca na minutę. Dzięki temu e-sport może być umiejscowiony między spoczynkiem, a tradycyjną rozgrzewką.

W kwestii podobieństw, zarówno e-sport, jak i prawdziwy sport zapewniają konkurencyjne środowisko, które jest rozrywką dla widowni. W obu odmianach sportu – klasycznej i elektronicznej – ważne jest przygotowanie psychiczne zawodników i odpowiednia taktyka.


Zasadniczą różnicą są jednak wymagania fizyczne. Aby zostać elitarnym e-sportowcem nie trzeba trenować przez całe życie, posiadać dostęp do profesjonalnego trenera czy odpowiednich udogodnień. E-sport można uprawiać niezależnie od poziomu sprawności. Ważne jest również to, że e-sport może być uprawiany zawsze i wszędzie, jeśli tylko posiadamy sprzęt i połączenie z internetem.

Tak jak w obecnych czasach e-learning jest traktowany jako pełnoprawna i skuteczna forma nauki, tak też e-sport staje się równie znaczącą odmianą sportu. Chcąc namówić dziecko do uprawiania sportu czy e-sportu zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego predyspozycje i podejście do każdego z nich. Pamiętajmy, że istnieje wiele innych dyscyplin, które również wymagają od nas minimalnej aktywności fizycznej, jak rzutki czy szachy. Warto wypróbować rozwiązanie polegające na uprawianiu obu rodzajów sportu.

Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!

Może Cię zainteresuje

Dzieci17 wrz 2020
5 powodów, dla których dzieci powinny ćwiczyć
Dzieci10 wrz 2020
Mity na temat profesjonalnych sportów dziecięcych