Dzień Tańca: tanecznym krokiem od wyszukiwarki do szkoły tańca

10 maj 2021
post image

Taniec na gwiazdorskim poziomie

O ile dla laika taniec to po prostu połączenie muzyki z mniej lub bardziej skoordynowanymi ruchami, tak już ze sportowego punktu widzenia taniec to o wiele, wiele więcej. Przede wszystkim, taniec łączy w sobie akrobatykę z gimnastyką artystyczną. Już sama ta kombinacja powinna nam dać do myślenia, jak wymagające jest to, co kojarzymy głównie z dyskoteką czy weselną zabawą. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy dowiemy się, że w wydanym przez Światową Federację Tańca WDSF zarządzeniu, wyliczone są cztery konkurencje tańców sportowych. Są to:

  • tańce standardowe,
  • tańce latynoamerykańskie,
  • konkurencja 10 tańców (walc, fokstrot, quickstep, tango, walc wiedeński, rumba, samba, pasodoble, cha-cha, jive)
  • rock and roll.

Na osobną uwagę zasługują też tańce towarzyskie. Je także zalicza się do tańców sportowych. Tutaj na drodze do mistrzostwa staje nie tylko konieczność perfekcyjnej znajomości skomplikowanych układów tanecznych, ale także obowiązek występowania we fraku i lakierkach (panowie) oraz długich sukniach i butach na obcasie (panie).

Co zaskakujące, mimo swojej efektywności oraz atrakcyjności dla widzów, taneczne dyscypliny sportowe nie były obecne na igrzyskach olimpijskich. To się jednak zmieni: w 2020 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijskich oficjalnie włączył taniec do szerokiego wachlarza dyscyplin, w których można co cztery lata powalczyć o najcenniejszy złoty medal.Jeden układ choreograficzny, a tyle zalet

Ale my, rozpoczynając przygodę z tańcem, nie musimy od razu celować w olimpijskie triumfy. Nie, to jeszcze nie pora. Niech początkowo taniec będzie dla nas przyjemnością, wyzwaniem, motywacją do zadbania o swoje ciało. Bo taneczne treningi są naprawdę obciążające i nie tylko pozwalają, ale wręcz wymuszają intensywne spalanie kalorii. Poprzez fakt, że w taniec angażowane jest tak właściwie całe ciało, to przez czas treningu na wysokich obrotach pracuje wiele partii mięśni. Dlatego dla wielu z Was już sama szczuplejsza, zgrabniejsza sylwetka będzie wystarczającą nagrodą.

Sportowy taniec znacząco poprawia ogólną wydolność organizmu. Szybko przekonacie się, że po wysiłku nie musicie już tak szybko oddychać, a Wasza forma poszła w górę. To efekt tego, że na tanecznych treningach nie brakuje właśnie skoków, podskoków, wyskoków – a wszystko to w szybkim, żeby nie powiedzieć zawrotnym tempie.

Wreszcie, sportowe treningi taneczne pomogą Wam w lepszym wyczuciu rytmu. Będziecie mogli lepiej koordynować ruchy, które staną się też płynniejsze. Poczujecie chociażby różnicę w tym, jak lekko zaczniecie stawiać kroki.

A jeśli poszukujecie niestandardowych rozwiązań, to może zainteresuje Was oferta coraz liczniejszych szkół tańca brzucha. To rozwiązanie interesujące zwłaszcza dla kobiet, dla których sport to nie tylko bicie rekordów, zdobywanie pucharów – ale również praca nad swoją kobiecością oraz pewnością siebie.