post image

Dla kogo zajęcia fitness?

Bardzo często, widząc oferty zajęć fitness, zastanawiamy się, czy jest to dobra forma aktywności fizycznej akurat dla nas. Nie każdy przepada za grupowymi treningami czy ćwiczeniami z muzyką. Pomijając jednak kwestię preferencji sportowych, zajęcia fitness są absolutnie dla każdego! 


Wbrew powszechnemu przekonaniu fitness to nie tylko ćwiczenia przy muzyce, na które chodzi się, bo jest to modne i dobrze widziane wśród znajomych. Fitness jest pewnego rodzaju stylem życia, który staje się coraz popularniejszy wśród ludzi w każdym wieku. 


Pełna oferta zajęć fitness


Obecnie w ramach zajęć fitness stosuje się m.in. klasyczne formy aerobiku oparte na bardziej lub mniej złożonych układach choreograficznych np. dance aerobik. Wykorzystuje się też różnego rodzaju przyrządy takie jak: hantelki, sztangi, piłki, stepy, taśmy. Znane są również modyfikacje klasycznych zajęć fitness np. aqua fitness, jumping fitness czy bungee fitness. Dzięki tak dużej różnorodności zajęć, każdy może znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze jest, aby dopasować treningi do naszych możliwości, zainteresowań czy celów treningowych.


Zajęcia oferują różny stopień zaawansowania, dlatego nie powinniśmy martwić się słabą kondycją czy brakiem koordynacji ruchowej na pierwszych zajęciach. Należy pamiętać o tym, że kondycja wyrabia się przy systematycznych ćwiczeniach i nie powinniśmy zniechęcać się przy braku sił. 


Fitness w Trójmieście


Ze względu na to, jaki efekt chcemy osiągnąć przy ćwiczeniach fitness, treningi można podzielić na:

1. cardio (zwane też ćwiczeniami aerobowymi) – są to formy kształtujące wydolność fizyczną i wzmacniające układ krążenia, np. dance aerobik, step aerobik

2. muscle - formy kształtujące sylwetkę, wzmacniające układ mięśniowy, np. ABT, fit ball, body pump, body building

3. cardio & muscle (formy mieszane/ogólnorozwojowe) - w zależności od sposobu prowadzenia zajęć (intensywności, obciążenia) główny nacisk kładzie się na wzmacnianie zarówno układu krążenia, jak i układu mięśniowego, poprawę wytrzymałości i koordynacji, np. crossfit

4. cooling - formy relaksacyjne, wyciszające, wykonywane w rytm spokojnej muzyki, do których zalicza się m.in. stretching (rozciąganie), jogę i pilates.


Znajdź zajęcia Jogi w Twoim mieście


Na początku zaleca się wybór zajęć relaksacyjnych, takich jak rozciąganie czy ćwiczenia na płaski brzuch. Z czasem, po wzmocnieniu formy, można sięgnąć po bardziej zaawansowane kondycyjnie ćwiczenia, takie jak np. step aerobik. 

Często kluby sportowe oferują podział zajęć ze względu na wiek. Możemy spotkać się m.in. z zajęciami dla mam, osób starszych czy dzieci. Jeśli chodzi o fitness, wiek nie jest żadną przeszkodą. 


Należy pamiętać, że ćwiczenia fitness powinny być wykonywane z przyjemnością. Warto podjąć się regularnych treningów, aby zredukować stres, poprawić ogólną kondycję czy zniwelować dolegliwości związane z siedzącym trybem życia. Zaletą zajęć fitness jest również obecność innych osób, a to oznacza możliwość poznania nowych znajomych lub wspólne „narzekanie”, gdy pot będzie spływał po twarzy, a mięśnie odmawiały posłuszeństwa.