post image

Ćwiczenia w wodzie

W ostatnich latach na liście aktywności sportowych pojawiło się wiele nowych sportów, które uprawia się w wodzie. Woda jest bowiem idealnym środowiskiem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność ćwiczeń. Na zajęcia w pływalniach czy basenach przychodzą zarówno osoby, które chcą schudnąć, jak i te, które dbają o kondycję i zdrowie.


Aktywność w wodzie przeznaczona jest dla każdego. Poprzez właściwość wody- duży wypór – ćwiczenia nie obciążają kości, stawów i mięśni. Są to zatem odpowiednie treningi dla osób, które przebyły kontuzje czy urazy, dla osób z nadwagą czy kobiet z ciąży.


Odkrywaj zajęcia sportowe w Twojej okolicy


Ćwiczenia w wodzie mają wiele zalet. Podnoszą ogólną wydolność organizmu – usprawniają pracę serca i płuc, pobudzają krążenie krwi, wzmacniają mięśnie. Regularne treningi w wodzie pozwalają też poprawić kondycję i spalić zbędne kilogramy. Warto mieć świadomość, że ćwiczenia w wodzie nie należą do najprostszych. Ćwiczenie, które na ziemi może nie sprawiać trudności, przy oporze wody może wydawać się bardzo trudne. Aktywność w basenie działa uspokajająco i odprężająco. Ponadto, jeśli na tego typu zajęcia wybierzemy się latem, możemy liczyć na przyjemne ochłodzenie.


Wśród najpopularniejszych zajęć w wodzie znajdują się:

·        Aqua aerobik/Aqua fitness - czyli klasyczna gimnastyka w wodzie.

·        Aqua zumba – to nic innego jak taniec w wodzie. Ruchy są wolniejsze, jednak w dalszym ciągu realizuje się całe choreografie pokazywane przez instruktora.

·        Aqua kickboxing – forma aerobiku, podczas której stosowane są różnego rodzaju kopnięcia, uderzenia, ciosy oraz podskoki.

·        Aqua jogging – jest to trening aerobowy, polegający na  ćwiczeniach biegowych.

·        Aquacycling/Hydrospinnig – polega na pedałowaniu na rowerku, który zanurzony jest pod wodą. Opór wody powoduje, że nogi pracują ze zdwojoną siłą, a skóra poddawana jest dynamicznemu masażowi.

·        Aqua joga – jest to połączenie klasycznego aqua aerobiku z ćwiczeniami pochodzącymi z tradycyjnych zajęć jogi.