post image

Co dzieci powinny zabrać na obóz?

Obozy sportowe czy kolonie to zazwyczaj pierwszy samodzielny wyjazd dziecka. Zarówno dla dzieci jak i rodziców jest to niezwykle emocjonalny moment. Mając świadomość ilości zagrożeń, które w kilkudniowym „samodzielnym” życiu czekają na nasze pociechy, wśród rodziców dominuje głównie strach i obawa. Stres pojawia się nie tylko u opiekunów, ale też u dzieci. Należy odpowiednio wcześnie zaplanować pakowanie dziecka na obóz, aby w ostatnich dniach, będąc w ogromnych emocjach, nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach.


Warto przede wszystkim zrobić listę najpotrzebniejszych przedmiotów. Lista powinna być przechowywana w widocznym miejscu, tak by w dowolnym momencie móc dopisać kolejną rzecz. Warto wcześniej zapoznać się ze specyfiką i tematem obozu czy kolonii. Na wielu organizowanych wyjazdach wymagany jest specjalistyczny sprzęt, w który najlepiej zaopatrzyć się na długo przed wyjazdem.


Najważniejszy na samodzielnym wyjeździe dziecka jest dowód tożsamości, w tym przypadku legitymacja. Dzięki legitymacji dziecko będzie upoważnione do korzystania ze zniżek. Kolejne na liście znajdują się ciepłe buty, kurtka przeciwdeszczowa i kalosze. Nawet jeśli jest środek lata należy liczyć się z deszczami czy gwałtownym ochłodzeniem. Warto pamiętać również o czapce. Zimą przyda się ocieplana, latem – z daszkiem.


Do listy należy dodać strój kąpielowy oraz klapki pod prysznic lub na basen. Nie zapominajmy o mleczku do opalania z wysokim filtrem, zwłaszcza jeśli nasze dziecko będzie spędzać większość czasu na świeżym powietrzu. Warto dorzucić do torby balsam chłodzący lub środek łagodzący oparzenia słoneczne. Przyda się też środek na komary, aby uniknąć nieprzyjemnych pogryzień.

Na obozie przydadzą się też ręczniki (kąpielowy i plażowy, warto zabrać też jeden mniejszy). Jeśli mowa o higienie, nie należy zapominać o szamponie, paście i szczoteczce do zębów czy żelu pod prysznic.


Jeżeli dziecko przyjmuje jakieś leki lub cierpi na konkretne dolegliwości należy spakować lekarstwa w osobną kosmetyczkę wraz z instrukcją ich podawania (odpowiednia będzie kartka z informacją kiedy podawać, w jaki sposób, w jakiej ilości oraz pozwoleniem dla wychowawcy na ich podawanie). Taką kosmetyczkę należy przekazać wychowawcy.


Nie zapominajmy też o drobnych kieszonkowych, potrzebnych np. podczas wyprawy na lody.

Jeśli dziecko na co dzień korzysta z telefonu, należy pamiętać o spakowaniu ładowarki, tak by uniknąć stresu związanego z brakiem kontaktu.


Pakując bieliznę należy spakować ilość równą dni +1. Starsze dzieci z łatwością poradzą sobie z praniem, młodszym można zaoszczędzić tego stresu. Nie zapominajmy też o ciepłej pidżamie.

Na wyjeździe może przydać się długopis i notatnik, a także saszetka np. na pieniądze i dokumenty. Warto pamiętać też o woreczkach foliowych, tak by dziecko mogło spakować otwarte płyny w drogę powrotną. Można również zaopatrzyć dziecko w małą poduszkę i kocyk, jeżeli podróż w autokarze czy pociągu będzie długa.


Jeśli jest to pierwszy wyjazd dziecka, należy liczyć się z tym, że rozstanie z rodzicami będzie wyjątkowo trudne. Aby załagodzić strach warto dać dziecku coś, do czego jest przywiązane, np. maskotkę do spania, breloczek lub zdjęcie rodziny schowane w torbie. Pamiętajmy o tym, by okazać dziecku jak najwięcej wsparcia i wraz z nim cieszyć się z nowej przygody.