post image

Capoeira – połączenie tańca i sztuki walki

Capoeira to połączenie tańca, muzyki, rytmu, sztuki walki, samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. Jest to świetna alternatywa dla każdego, kto znudzony jest tradycyjnymi sportami. Sztuki walki zazwyczaj kojarzą się z brutalnością. W tym przypadku ważniejszy od zadawania ciosów i atakowania jest spryt i odpowiednia strategia.


Capoeira to zarówno sztuka walki, jak i taniec. Początki tej oryginalnej dziedziny sportu datuje się na XVIII wiek. Powstała w Brazylii, gdzie niewolnicy, chcąc potajemnie rozpocząć powstanie, zakamuflowali ciosy w układach tanecznych. Capoeira jest dużo delikatniejsza od pozostałych sztuk walki. Można uznać, że jest to bardziej artystyczna forma sportu, gdzie walka przypomina pokaz akrobatyczny. Całości treningów i pokazów towarzyszy rytmiczna muzyka.


Odkryj treningi sztuk walki w Twojej okolicy


Należy wiedzieć, że pojedynek zawodników nie polega na tym, aby zadać przeciwnikowi cios, lecz aby jedynie wytrącić go z równowagi. Pojedynek nie polega na bezpośrednim kontakcie fizycznym. Głównym założeniem capoeiry jest spryt dominujący nad siłą.


Istnieje wiele technik capoeiry. Trenowanie tej sztuki walki zaleca się również dzieciom. Wpływa ona bowiem pozytywnie na umiejętność działania w grupie, kształtowanie cierpliwości, samodzielności czy samodyscypliny. Capoeira uczy też szacunku do drugiej osoby. Ponadto wpływa korzystnie na świadomość własnego ciała i swoich ruchów. Nie zapominajmy o tym, że dzieci gromadzą w sobie mnóstwo różnorodnych emocji. Trening tak delikatnej sztuki walki może pomóc poradzić sobie z negatywnymi uczuciami, a dodatkowo wpłynie pozytywnie na zdrowie fizyczne malucha. Dzięki muzyce, różnorodności ruchów i obecności instrumentów muzycznych, dzieci rzadko się nudzą.


Zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych


Capoeira ma pozytywny wpływ nie tylko na najmłodszych. Również dorośli zauważą pozytywne efekty działania regularnych treningów. Capoeira uelastycznia ciało, poprawia napięcie mięśni i wpływa korzystnie na ruchomość stawów. Każdy trening jest dużym wysiłkiem dla uczestnika zajęć, dlatego można spodziewać się efektów w postaci utraty kilogramów czy pozbycia tkanki tłuszczowej. Capoeira wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też i psychicznej. Efektem treningów jest lepsza koncentracja i większa otwartość kulturowa. Ponadto wyrabiamy sobie reakcje obronne, które zapewniają nam większe bezpieczeństwo podczas samotnych powrotów do domu.