Aktywność fizyczna dla dzieci w domu

31 lip 2021
post image

Obecna sytuacja spowodowała, że dzieci musiały zrezygnować ze swoich zajęć zarówno w szkole, jak i z zajęć dodatkowych, na które uczęszczały. Już powoli wszystko wraca do normy, jednak duża część miejsc pozostaje nadal zamkniętych. Jak zatem zadbać o aktywność swojego dziecka w domu? W poniższym artykule przedstawimy kilka ćwiczeń i zabaw, które możecie wykonywać wspólnie ze swoimi pociechami. Wystarczy, że każdego dnia dzieci poświęcą chociaż 30 minut na ćwiczenia.

Jako pierwsze przedstawiamy ćwiczenia, które wasze dzieci mogą wykonać bez użycia żadnych przedmiotów:

  • pajacyki - świetny sposób na aktywność i rozgrzanie dużej ilości mięśni za jednym razem. Pajacyki będą zatem świetnym rozpoczęciem każdego treningu,
  • podskoki z jednej nogi na drugą - to ćwiczenie wspomaga równowagę i koordynację,
  • wymachy ramionami w przód i w tył. Ten rodzaj ćwiczeń jest ciekawą alternatywą dla zajęć na basenie w obecnej sytuacji.
  • przysiady - jedno z bardziej męczących ćwiczeń, jednak doskonale wzmocni mięśnie dolnych partii ciała.

Jeżeli chcielibyście spróbować bardziej rozbudowanych zabaw, również przygotowaliśmy kilka z nich, podczas których zarówno dzieci, jak i wy sami drodzy rodzice będziecie bardzo dobrze się bawić:

  • zbudujcie tor przeszkód - wybierzcie kilka zabawek dziecka i ułóżcie w takiej odległości od siebie, by można było pokonywać utworzony tor slalomem. W celu rywalizacji możecie ustawić stoper i zorganizować małe zawody. 
  • zagrajcie w kosza - możecie wykorzystać pojemnik na zabawki lub na brudną odzież i prowizoryczną piłkę, jeżeli nie macie żadnej w domu.
  • aktywny wulkan - nic Ci to nie mówi? Do tej zabawy będziecie potrzebowali nieco więcej przestrzeni i tyle małych poduszek lub zwiniętych ręczników, ile chcecie mieć bezpiecznych miejsc. Cała podłoga to gorąca lawa, a tylko skakanie po rekwizytach może Was uratować. Nie wpadnijcie na siebie bo wszyscy wpadną do lawy!Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!

  • poszukiwacze skarbów - zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają tematykę ukrytych skarbów. Ułóżcie dla swoich pociech serię kilku zadań i zagadek do rozwiązania, co doprowadzi ich do ukrytego skarbu. Tutaj już możecie wykazać się własną kreatywnością, co przed nimi zechcecie schować. Jako zadanie może być np. zrobienie kilku przysiadów, pajacyków, podskoki. Dodajcie do zabawy kilka wskazówek, aby dziecko znalazło ukryty skarb, co spowoduje, że będzie z siebie dumne, a przy okazji dostarczymy mu sporo aktywności. 
  • możecie skorzystać również z pomocy osób, które organizują zabawy dla dzieci połączone z ćwiczeniami w formie online. Koszt takiej zabawy to często tylko kilka złotych, a dziecko na pewno będzie z tego zadowolone. Dodatkowo ten czas, kiedy dziecko będzie pochłonięte zabawą, możecie poświęcić dla siebie.Pamiętaj, że podnoszenie sprawności ruchowej dziecka to także rozwój umysłowy. Dzięki aktywności fizycznej wpływamy nie tylko na ciało, ale pracujemy nad pamięcią, koncentracją, logicznym myśleniem oraz zdobywaniem całkiem nowych umiejętności. Najlepsza nauka dla dziecka jest właśnie poprzez zabawę, także nie zapominajmy o wymyślaniu różnych zabaw i gospodarujmy na to czas każdego dnia. Może Cię zainteresuje

Dzieci17 wrz 2020
5 powodów, dla których dzieci powinny ćwiczyć
Dzieci10 wrz 2020
Mity na temat profesjonalnych sportów dziecięcych