post image

7 sposobów na zdrową i tanią dietę

Zdrowa dieta wielu osobom kojarzy się z olbrzymim wydatkiem, na który nie byliby w stanie sobie pozwolić. Ale czy rzeczywiście tak jest? Przecież zdrowo nie jest synonimem drogo. Przedstawimy kilka sposobów, dzięki którym zmienisz swoje nastawienie, ale może od początku…

Zdrowe odżywianie ma znaczący wpływ na nasze codzienne życie. Z pewnością niejednokrotnie każdy słyszał “jesteś tym co jesz”. Faktycznie ma to sens, jednak jak będziesz wcinał pizze-nie będziesz pizzą. Produkty, które trafiają do naszych żołądków nie są odpowiedzialne jedynie za zmniejszenie uczucia głodu, głównie to właśnie z tych produktów organizm czerpie witaminy i minerały niezbędne do zachowania dobrego zdrowia, a także składniki odżywcze, które są budulcem dla naszych kości i mięśni. Zdrowe odżywianie jest zatem kluczowe dla utrzymania organizmu w dobrej kondycji.

Poznaj zatem 7 sposobów na to, by portfel nie był pusty, a na talerzu było zdrowo:

1. Gotuj w domu

Jadłeś do tej pory na mieście lub zdarza Ci się kupować gotowe dania? Błąd. Przygotowując posiłki samodzielnie, wiesz, co dokładnie wchodzi w ich skład, a poza tym rachunek za składniki potrzebne na obiad z pewnością wyniesie mniej, niż te w korporacyjnej stołówce lub u pana z cateringu.

2. Planuj zakupy

Wiesz, jak najczęściej tracimy pieniądze? Idąc na zakupy i kupując rzeczy „a może się przyda”. Tylko często bywa później tak, że termin ważności mija i produkt nadaje się wyłącznie do kosza. Poza tym w taki sposób kupujemy również rzeczy, na które w danym momencie najdzie nas ochota… i tak właśnie zaczyna się podjadanie. Na swojej zakupowej liście warto uwzględniać produkty sezonowe – są bardzo zdrowe i niedrogie.

3. Nie wyrzucaj do kosza

Zostało ci trochę warzyw? A może straciły one swój kształt? Zamiast wyrzucać je do kosza na śmieci, wrzuć je do… garnka i ugotuj na przykład zupę. To nie tylko zdrowe i pożywne danie, pozwoli Ci zaoszczędzić i dostarczyć organizmowi odpowiednich witamin i minerałów.

4. Stawiaj na dania z kapusty, roślin strączkowych i jajek

Dlaczego? A chociażby dlatego, że te produkty są dostępne przez cały rok, a poza tym ich cena jest naprawdę niewielka. Dzięki nim możesz stworzyć naprawdę zdrowe i sycące dania.5. Ogranicz spożywanie mięsa

Choć naukowcy do dziś debatują nad jego szkodliwością dla naszego organizmu, prawdą jest, że jeśli zredukujesz jego przyjmowanie, Twoje ciało (i portfel) z pewnością na tym zyska. Po mięso sięgaj okazjonalnie i wybieraj jego delikatne wersje.

6. Wybieraj produkty pełnoziarniste

Porzuć biały chleb i zwykłe makarony, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi i zawierają niewiele składników odżywczych, a mnóstwo kalorii. Pełne ziarno doda energii na dłużej, odżywi, a także dostarczy sporej porcji błonnika, który ułatwia trawienie i chroni przed chorobami jelit.

7. Pij wodę

Wiele badań wykazało, że picie dużej ilości wody może korzystnie wpływać na utratę wagi, utrzymanie masy ciała, a nawet nieznacznie zwiększyć liczbę spalanych kalorii dziennie. Ponadto picie wody przed posiłkiem zmniejsza apetyt. Ważne – wybieraj zwykłą wodę, a nie smakową.