post image

5 powodów, dla których dzieci powinny ćwiczyć

Aktywność fizyczna dzieci nie powinna ograniczać się do zajęć wychowania fizycznego w szkole. Codzienny ruch w życiu młodego człowieka jest ważny nie tylko ze względu na kształtującą się sylwetkę, ale też zdrowie fizyczne i psychiczne. Rodzice powinni organizować dzieciom jak najwięcej zabaw polegających na ruchu i namawiać je do regularnego uprawiania sportu. Dlaczego?

1.     Sport wzmacnia ciało

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna wpływa korzystnie na całe ciało. Modeluje naszą sylwetkę i poprawia postawę całego ciała. Odpowiednia dawka ruchu pozwala uniknąć otyłości, ale też kształtuje mięśnie, chroni stawy i kręgosłup przed przeciążeniami czy urazami. Regularna aktywność fizyczna w młodym wieku to większa szansa na zdrowe dorosłe życie. Sport poprawia też równowagę i koordynację ruchową.

2.     Uczy wytrwałości

Dzięki aktywności fizycznej, dziecko zaczyna rozumieć, że wysiłek się opłaca, zwłaszcza, jeśli widoczne są efekty. Progres, który młody człowiek sam zauważa, jest najlepszą nagrodą za wytrwałość i cierpliwość. Przekonuje się też na własnej skórze, że trzeba ciężko pracować, aby coś osiągnąć. Dla dziecka jest to bardzo ważna lekcja, którą można przeżyć w formie zabawy.


Odkryj najlepsze zajęcia sportowe dla dzieci


3.     Sport to przyjemność

Odpowiednio dobrana dyscyplina sportowa może sprawić dziecku mnóstwo przyjemności. Najważniejsze jest, aby w młodym wieku dziecko samo chętnie podejmowało się uprawiania sportu. Bardzo często sport dla dzieci to fantastyczna zabawa. Mogą się wybiegać, wyszaleć, pokrzyczeć, a do tego są jeszcze chwalone za efekty.

4.     Sport dodaje pewności siebie

Sport to wzmocnienie dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie czują się dobrze w grupie rówieśników. Dyscyplina sportowa, w której nieśmiałe dziecko poczuje się dobrze, będzie aktywnością, w której dąży się do perfekcji. Każde zwycięstwo czy dobry wynik to powód do dobrego samopoczucia i lepszej samooceny. 

5.     Sport pozwala na emocjonalne uwolnienie

Tak jak dorosły może być zmęczony po ciężkim dniu w pracy, tak dziecko może czuć się emocjonalnie wykończone po szkole. Wizyta na basenie, spacer czy rajd rowerowy pozwolą dziecku pozbyć się negatywnych emocji. Ponadto przy ćwiczeniach uwalniane są hormony szczęścia, które sprawią, że dziecko będzie miało lepszy nastrój.