5 Nietypowych sportów

10 maj 2021
post image

W ostatnich latach popularne stało się tworzenie nowych dyscyplin sportowych. Klasyczne formy aktywności fizycznej przestały odpowiadać najbardziej wymagającym sportowcom. W związku z tym powstało wiele modyfikacji znanych dyscyplin sportowych, a także zupełnie nowych, innowacyjnych aktywności, które z roku na rok zdobywają coraz liczniejsze grono uczestników.


1.     Szachowy boks

Szachoboks (chess boxing) to niekonwencjonalna dyscyplina sportowa, będąca połączeniem walki bokserskiej z partią szachową. Koncepcja ta zrodziła się w 1992 r. W pojedynku zawodnicy rozgrywają 11 rund: 6 grając w szachy, zaś 5 boksując. Runda szachowa trwa cztery minuty, z kolei bokserska trzy. Do zwycięstwa doprowadzić może zarówno szach-mat, jak i nokaut. Aby móc uczestniczyć w największych imprezach, trzeba mieć udokumentowane osiągnięcia zarówno w szachach, jak i w boksie.


2.     Stihl Timbersports

Sportowe cięcie i rąbanie drewna to sport o ponad stuletnich korzeniach, wywodzący się z Australii, gdzie drwale zakładali się o to, który szybciej powali drzewo. Zawody w tej dyscyplinie narodziły się w Stanach Zjednoczonych. Polegają na cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej. Dzisiaj, za sprawą firmy Stihl, te zawody pod względem używanego sprzętu i poziomu organizacji przypominają Formułę 1. Polacy są jednymi z najlepszych ekstremalnych drwali w Europie.


Sprawdź ofertę zajęć sportowych w Twoim mieście


3.     Podwodny hokej

Hokej podwodny powstał jako zimowe ćwiczenie dla płetwonurków w 1954 roku i jest rozgrywany w standardowym basenie pływackim na głębokości 2-3 metrów. Zawodnicy wyposażeni są w profesjonalny sprzęt: maski i fajki do nurkowania swobodnego, płetwy, ochraniacze na twarz, rękawice na dominującej ręce, czepek oraz kij. Mecz ma dwie połowy – każda trwa 15 minut. Zawodnicy sześcioosobowych drużyn starają się trafić krążkiem o wadze 1,5 kg do bramki przeciwnika. Hokej podwodny jest sportem bezkontaktowym, więc zawodnicy nie mogą się popychać.


4.     Aquapunching

Jest to nowa dyscyplina wodnego fitnessu, polegająca na przeprowadzaniu walk w wodzie. Wykorzystuje klasyczne ciosy proste i sierpowe. Ćwiczenia wymagają wytrzymałości, ponieważ woda zmusza mięśnie do większego wysiłku. Sesja trwa 45 minut i odbywa się przy akompaniamencie muzyki. Jej pierwsza część bardzo przypomina też klasyczny aquaerobik. Intensywny trening przyśpiesza utratę kilogramów. Podczas ćwiczeń mięśnie nie męczą się tak bardzo, jak w normalnych warunkach, bo woda ma działanie masujące i łagodzi zmęczenie.


5.     Bubble Football

Bubble Football jest nową alternatywną formą sportu, która łączy piłkę nożną i ogromne kule, w które uczestnicy wchodzą od pasa do głowy. Gracze znajdują się wewnątrz dużych dmuchanych, przezroczystych kul, dzięki którym mogą zderzać się z zawodnikami drużyny przeciwnej, wywracać się i upadać bez ryzyka odniesienia kontuzji.

Dołącz do Do Sport Now

Szukasz aktywności sportowej lub chcesz rozwijać swój biznes sportowy? Dołącz do największej wyszukiwarki sportu już dziś!

Może Cię zainteresuje

14 wrz 2020
5 mitów na temat aktywności fizycznej
Ciekawostki09 wrz 2020
Najczęściej uprawiane sporty w Polsce