post image

5 Nietypowych sportów

W ostatnich latach popularne stało się tworzenie nowych dyscyplin sportowych. Klasyczne formy aktywności fizycznej przestały odpowiadać najbardziej wymagającym sportowcom. W związku z tym powstało wiele modyfikacji znanych dyscyplin sportowych, a także zupełnie nowych, innowacyjnych aktywności, które z roku na rok zdobywają coraz liczniejsze grono uczestników.


1.     Szachowy boks

Szachoboks (chess boxing) to niekonwencjonalna dyscyplina sportowa, będąca połączeniem walki bokserskiej z partią szachową. Koncepcja ta zrodziła się w 1992 r. W pojedynku zawodnicy rozgrywają 11 rund: 6 grając w szachy, zaś 5 boksując. Runda szachowa trwa cztery minuty, z kolei bokserska trzy. Do zwycięstwa doprowadzić może zarówno szach-mat, jak i nokaut. Aby móc uczestniczyć w największych imprezach, trzeba mieć udokumentowane osiągnięcia zarówno w szachach, jak i w boksie.


2.     Stihl Timbersports

Sportowe cięcie i rąbanie drewna to sport o ponad stuletnich korzeniach, wywodzący się z Australii, gdzie drwale zakładali się o to, który szybciej powali drzewo. Zawody w tej dyscyplinie narodziły się w Stanach Zjednoczonych. Polegają na cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej. Dzisiaj, za sprawą firmy Stihl, te zawody pod względem używanego sprzętu i poziomu organizacji przypominają Formułę 1. Polacy są jednymi z najlepszych ekstremalnych drwali w Europie.


Sprawdź ofertę zajęć sportowych w Twoim mieście


3.     Podwodny hokej

Hokej podwodny powstał jako zimowe ćwiczenie dla płetwonurków w 1954 roku i jest rozgrywany w standardowym basenie pływackim na głębokości 2-3 metrów. Zawodnicy wyposażeni są w profesjonalny sprzęt: maski i fajki do nurkowania swobodnego, płetwy, ochraniacze na twarz, rękawice na dominującej ręce, czepek oraz kij. Mecz ma dwie połowy – każda trwa 15 minut. Zawodnicy sześcioosobowych drużyn starają się trafić krążkiem o wadze 1,5 kg do bramki przeciwnika. Hokej podwodny jest sportem bezkontaktowym, więc zawodnicy nie mogą się popychać.


4.     Aquapunching

Jest to nowa dyscyplina wodnego fitnessu, polegająca na przeprowadzaniu walk w wodzie. Wykorzystuje klasyczne ciosy proste i sierpowe. Ćwiczenia wymagają wytrzymałości, ponieważ woda zmusza mięśnie do większego wysiłku. Sesja trwa 45 minut i odbywa się przy akompaniamencie muzyki. Jej pierwsza część bardzo przypomina też klasyczny aquaerobik. Intensywny trening przyśpiesza utratę kilogramów. Podczas ćwiczeń mięśnie nie męczą się tak bardzo, jak w normalnych warunkach, bo woda ma działanie masujące i łagodzi zmęczenie.


5.     Bubble Football

Bubble Football jest nową alternatywną formą sportu, która łączy piłkę nożną i ogromne kule, w które uczestnicy wchodzą od pasa do głowy. Gracze znajdują się wewnątrz dużych dmuchanych, przezroczystych kul, dzięki którym mogą zderzać się z zawodnikami drużyny przeciwnej, wywracać się i upadać bez ryzyka odniesienia kontuzji.