post image

5 nieoczywistych powodów, dla których warto wykonywać przysiady

Przysiady to ćwiczenia, które są niezwykle dobre dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dodatkowym atutem wykonywania tych ćwiczeń jest fakt, że efekty widoczne są w krótkim czasie. Oczywiście tylko wtedy, kiedy są wykonywane prawidłowo. Zazwyczaj spotykamy się z opinią, że przysiady wykonuje się tylko dla zgrabnych pośladków. Prawda jest taka, że powodów, dla których powinno się regularnie wykonywać te ćwiczenia, jest znacznie więcej.

1.    Przysiady budują mięśnie całego ciała

Poza mięśniami pośladków, przysiady rewelacyjnie wpływają na nogi, ale też tworzą środowisko anaboliczne, które wspomaga budowanie mięśni w całym ciele. Zatem przysiady to idealne ćwiczenie dla tych, którzy chcą pracować zarówno nad górnymi, jak i dolnymi partiami ciała.

2.    Przysiady zapobiegają osteoporozie

Ćwiczenia te poprawiają gęstość kości w biodrach i kręgosłupie i tym samym zapobiegają urazom czy osteoporozie. Można je wykonywać również gdy osteoporoza została już zdiagnozowana, dla utrzymania kości w zdrowiu.


Przeczytaj również: Jędrne pośladki - poznaj ćwiczenia!


3.    Przysiady korygują postawę ciała

Zarówno ćwiczenia z obciążeniem (np. ze sztangą) czy bez obciążenia, zmuszają ciało do ustawienia w danej pozycji. Wzrostowi mobilności w stawach towarzyszy wzmocnienie dolnych partii ciała, wskutek czego cały system mięśniowo-szkieletowy zaczyna pracować sprawniej.

4.    Przysiady wzmacniają kolana

Przysiady to jedno z najważniejszych ćwiczeń, jeśli chodzi o wzmacnianie kolan. Przysiady budują mięśnie, które stabilizują i chronią kolano. Dzieje się to jednak tylko wtedy, gdy przysiad wykonany jest poprawnie, tzn. ciężar ciała nie może być zbytnio z przodu, a kolana nie mogą wychodzić przed linię stóp.

5.    Przysiady zwiększają elastyczność całego ciała

Przysiady zwiększają elastyczność m.in. bioder, kolan, kostek i kręgosłupa. Dzięki zwiększonej elastyczności stawów, zmniejszamy ryzyko urazu i kontuzji. Przysiady można wykonywać w ramach rozgrzewki przed treningiem lub jako ćwiczenia same w sobie.